Cezary Zych: Muzyka w Raju będzie w innej formie

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2020 21:26
- W tym roku nie będzie festiwalu w tradycyjnej postaci, jednak czeka nas jeszcze więcej pracy. Chcielibyśmy, aby w tych oryginalnych datach, między 7 a 23 sierpnia, codziennie mogli państwo obejrzeć rejestrację koncertów Muzyki w Raju z ostatnich lat - opowiadał dyrektor festiwalu.
Audio
  • Cezary Zych o Festiwalu Muzyka w Raju (Filharmonia Dwójki)
Klasztor cystersów w Goscikowie-Paradyżu
Klasztor cystersów w Goscikowie-ParadyżuFoto: shuttesrstock/Fotografia4K

Festiwal Muzyka w Raju jest organizowany na Ziemi Lubuskiej od 2003 roku. Od początku sercem wydarzenia jest pocysterski barokowy zespół klasztorny w Gościkowie-Paradyżu. W tym roku, z powodu pandemii, festiwal się nie odbędzie. Jednak Cezary Zych podkreśla, że nie jest to wiadomość przygnębiająca.

- Te dwa miesiące nauczyły nas, osoby związane z Muzyką w Raju, ale i muzyków na całym świecie, do pozytywnego myślenia. Postanowiliśmy tę sytuację potraktować jako wyzwanie i inspirację. Powinniśmy być otwarci na na różne sytuacje i reagować z podniesioną głową. Muzycy wciąż próbują to robić, począwszy od koncertów domowych, po działania w przestrzeniach, w których to jest możliwe, bez naruszania zasad izolacji - mówił gość audycji.

Przeczytaj: Konkurs Chopinowski przełożony. Artur Szklener: nie chcieliśmy go bez publiczności >>>

Dlatego organizatorzy Muzyki w Raju postanowili w tym niezwykłym czasie udostępnić rejestracje koncertów z ostatnich lat. - Mamy olbrzymie archiwum, którym chcemy się podzielić. Są to wspaniałe, unikalne wykonania. To też bardzo często udokumentowane początki bardzo ciekawej kariery artystycznej muzyków, którzy grali w Paradyżu, a później dopiero zaczynali być uznanymi na świecie gwiazdami. Tak było chociażby w przypadku Jean'a Rondeau czy Alexisa Kossenko - zdradził dyrektor festiwalu.

Jak wyznał Cezary Zych, będzie można wysłuchać około dwudziestu koncertów, wyselekcjonowanych spośród tych najbardziej interesujących. – Czeka nas jeszcze praca nad wyborem i sprawdzeniem, czy nagrania wytrzymały próbę czasu. A później przystąpimy do intensywnych prac montażowych, ponieważ nie chcemy, żeby były to banalne ujęcia z jednej kamery, ponieważ nagrywaliśmy koncerty przy pomocy pięciu czy sześciu kamer. Chcemy, żeby jakoś przekazu była wciągająca. Żeby to, co zaproponujemy, było przeżyciem nie tylko muzycznym, ale i wizualnym.

Zobacz też: Recitale Chopinowskie już nie tylko online >>>

***

Rozmawiała: Klaudia Baranowska

Audycja: Filharmonia Dwójki

Gość: Cezary Zych (dyrektor Festiwalu Muzyka w Raju)

Data emisji: 27.05.2020

Godzina emisji: 19.30

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Justin Taylor: Muzyka w Raju to nie jest zwyczajny festiwal

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2018 15:19
- Dla nas udział w tym wydarzeniu to m.in. okazja, by popracować nad naszym repertuarem kameralnym. Jesteśmy w bardzo spokojnym otoczeniu, w miejscu jakby odizolowanym od świata zewnętrznego, gdzie przebywamy w towarzystwie innych artystów - mówił w Dwójce francuski klawesynista i członek zespołu Le Consort.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Jabłoński: Kwintet Brahmsa? Kocham to dzieło

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2020 21:12
- "Kwintet fortepianowy f-moll" należy do tych utworów, które stanowią żelazną propozycję w moim repertuarze - mówił w Dwójce znakomity polski pianista.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Kaspszyk: Lutosławski jest klasykiem XX wieku

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2020 20:56
- Najbardziej wzruszającym momentem było dla mnie, gdy poproszono mnie o III i IV Symfonię w Szanghaju. Trochę się bałem, bo melomani chińscy są dosyć świeży, więc nie wiedziałem, jaki będzie odbiór. Ale przyjęto je entuzjastycznie - opowiadał znakomity polski dyrygent.
rozwiń zwiń