Tamara Granat: dzieci słuchają tego utworu z zapartym tchem

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2020 21:16
- Dzieci to bezkompromisowa publiczność. Dziecko mówi to, co myśli, jest spontaniczne i to jest fantastyczne. W "Karnawale zwierząt" na dwa fortepiany i orkiestrę Camille Saint-Saëns tak cudownie scharakteryzował wszystkie postaci, które tam występują, że utwór ten jest bardzo często wykonywany dla dzieci - mówiła w audycji "Filharmonia Dwójki" pianistka.
Audio
  • Tamara Granat o koncertach dla dzieci i grze w duecie fortepianowym (Filharmonia Dwójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Chubykin Arkady/Shutterstock

Tamara Granat wspominała na antenie koncert, który odbył się w Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego równo przed rokiem (31.05.2019) z okazji Dnia Dziecka. Jednym z utworów, który wówczas zabrzmiał był Karnawał zwierząt Camille'a Saint-Saënsa. - Jest to fenomenalna kompozycja. Trzeba niezwykłego kunsztu kompozytorskiego, wyrafinowanego smaku i poczucia humoru, aby stworzyć takie postacie, że dziecko po wysłuchaniu każdej z czternastu miniatur potrafi powiedzieć, co to było za zwierzę - podkreślała muzyczka.

Duetowi fortepianowemu Tamara Granat & Adrian Kreda towarzyszyła w Studiu Lutosławskiego Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie. - Za wyjątkiem jednej drobnej miniatury, która opisuje szybko biegające osły, Karnawał zwierząt nie jest wirtuozowską kompozycją. Wiodącą rolę odgrywa orkiestra, a nasz duet jest częścią wielkiego organizmu. Barwą i brzmieniem musimy spowodować, żeby dziecko odpowiednio odebrało konkretny tytuł tej kompozycji - tłumaczyła pianistka.

***

Tytuł audycji: Filharmonia Dwójki

Prowadził: Grzegorz Dąbrowski

Gość: Tamara Granat (pianistka)

Data emisji: 1.06.2020

Godzina emisji: 19.30

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jakub Jakowicz: to nagranie w Dwójce było muzycznym objawieniem

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2020 10:00
- Nagrania Thomasa Zehetmaira słuchałem w radiu, jadąc autem. Musiałem nawet się zatrzymać, bo to, jak grał, było tak zaskakujące - wspominał Jakub Jakowicz swoje, dzięki Dwójce, spotkanie z ważnym dla niego artystą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lutoslawski Youth Orchestra. Platforma spotkań dla młodych, zdolnych muzyków

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2020 23:17
- Sieć szkół muzycznych w Polsce jest bardzo rozbudowana w porównaniu do innych europejskich krajów. To jest świetne, natomiast my chcieliśmy dać tym młodym ludziom możliwość poznania się i współpracy w skali ogólnopolskiej i spotykania się nie tylko na konkursach czy kursach mistrzowskich - mówił Jan Regulski, dyrektor programowy Polskiej Orkiestry Młodzieżowej LYO.
rozwiń zwiń