"Pamięć Komedy". Jaskułke w rocznicę urodzin kompozytora [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 21:00
27 kwietnia mija 90 lat od narodzin znakomitego jazzowego kompozytora i pianisty Krzysztofa Komedy. Specjalnie na tę okazję Sławek Jaskułke stworzył rozbudowaną kompozycję, będącą połączeniem jazzu, swobodnej improwizacji, muzyki polifonicznej i poezji. Zobacz koncert  EUROPA 67/21 ze Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. 

Źródło: YouTube Polskiego Radia

W utworze "EUROPA 67/21" Sławek Jaskułke wykorzystał wiersze Tadeusza Różewicza, Zbigniewa Herberta, Czesława Miłosza, Kazimierza Przerwy-Tetmajera, Wisławy Szymborskiej. Projekt jest odniesieniem do najważniejszego dzieła Krzysztofa Komedy "Moja słodka europejska ojczyzna" z 1967 roku.


1200x660__Jaskułkei_2.jpg
Muzyka malarska. Jaskułke gra do obrazów Bujnowskiego

Jest to wariacja na temat utworu napisanego przez Komedę w 1967 roku, wykonanego w Niemczech, nagranego i wydanego przez niemiecką wytwórnię w tymże roku (na chwilę przed wyjazdem Komedy do Stanów Zjednoczonych).

"Moja słodka europejska ojczyzna" to ostatnie dzieło Krzysztofa Komedy łączące poezję i muzykę. Ostatnie przed jego wyjazdem z Polski, jakby antycypujące przyszłość, a nawet powstanie Unii Europejskiej i przyjęcie do niej Polski.


Koncert Jazzowy - Sławek Jaskułke Europa 67/21. Zobacz galerię
jaskulke slawek koncert europa 67_21_1200.jpg
Koncert Jazzowy - Sławek Jaskułke Europa 67/21. Zobacz galerię

Stworzone i nagrane na płytę w ówczesnych Niemczech Zachodnich w roku 1967. W nagraniu wzięli udział m.in. Tomasz Stańko i Zbigniew Namysłowski. Wiersze wielkich polskich poetów, m.in. Miłosza, Baczyńskiego, Herberta, Różewicza i Szymborskiej przełożył Karl Dedecius. Producentem przedstawienia był legendarny Joachim Ernst Berendt. Współcześnie muzykę do przedstawienia, na podstawie rękopisów Komedy, zaaranżował Jan Ptaszyn Wróblewski.

W nowej odsłonie, przygotowanej przez Program 2 Polskiego Radia, muzykę Komedy zinterpretował Sławek Jaskułke, a klasyczną polską poezję – Tomasz Borkowski.

***

Program:

Sławek Jaskułke - EUROPA 67/21

wyk. Sławek Jaskułke, Emil Miszk, Piotr Chęcki, Adam Żuchowski, Sławek Koryzno, Neo Quartet


Plakat wydarzenia Plakat wydarzenia

Czytaj także

Wojtek Mazolewski Quintet gra Komedę. Obejrzyj koncert!

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2020 20:00
Mazolewski i muzycy jego kwintetu: Joanna Duda, Marek Pospieszalski, Oskar Torok i Qba Janicki od lat inspiruje się muzyką Krzysztofa Komedy. Jednak, impulsem do zagłębienia w jego twórczość był koncert WMQ w Londynie podczas prestiżowej serii "Church of Sound". Zespół Wojtka Mazolewskiego prócz autorskich kompozycji zaprezentował londyńskiej publiczności specjalny projekt "Polish Jazz" poświęconym legendom polskiego jazzu w tym w dużej części muzyce Komedy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mistrz i Wojtek Mazolewski. Po występie na Dziedzińcu Kultury

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2020 22:00
– Tytuł tego cyklu jest zaproszeniem do poszukania w sobie, w swojej drodze muzycznej, momentów i inspiracji, które spływają poprzez kontakt z muzyką – mówił Wojtek Mazolewski tuż po koncercie na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którego motywem przewodnim była relacja Mistrz-Uczeń. Mistrzem Wojtka Mazolewskiego był Krzysztof Komeda.
rozwiń zwiń