Alexander Gadijev: jestem gotów, by Chopin pozostał ze mną do końca życia

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 21:50
- Udział w Konkursie Chopinowskim był dla mnie platformą do przekazania słuchaczom mojego głosu. Gdy uważam, że coś jest istotne, chcę się tym dzielić z jak największą liczbą osób. Chcę znaleźć tych, którzy myślą podobnie i pomogą mi szerzyć mój przekaz - opowiadał w Dwójce Alexander Gadijev, jeden z laureatów II nagrody w XVIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina.
Alexander Gadjiev
Alexander GadjievFoto: Wojciech Grzędziński/NIFC

PR_Konkurs Chopinowski_1200x660.jpg
XVIII Konkurs Chopinowski - zobacz serwis specjalny

Posłuchaj
05:51 Alexander Gadijev 21.10.2021.mp3 Alexander Gadijev po ogłoszeniu wyników XVIII Konkursu Chopinowskiego (Dwojka)

Alexander Gadijev, reprezentujący Włochy i Słowenię, jest uczniem Eldara Nebolsina w Mozarteum w Salzburgu. W XVIII Konkursie Chopinowskim został laureatem II nagrody - ex aequo z reprezentantem Japonii Kyohei Soritą. Jury przyznało mu również nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie sonaty. Jak podkreślił w rozmowie, to dla niego równie ważne wyróżnienie.

- Część mnie nie może w to uwierzyć, a inna część trochę się tego spodziewała. Odczuwam teraz sprzeczne emocje, ale to niezwykły moment - zaznaczył pianista. Dodał też, że choć był o krok od zwycięstwa i zajęcia I miejsca, wyróżnienie go II nagrodą jest równie satysfakcjonujące. - Z taką wspaniałą wiadomością trudno jest mieć problem. Nie przyszło mi nawet do głowy, by czuć żal. To byłoby głupie z mojej strony.

Przypomnijmy, że laureatem I nagrody w XVIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina został Bruce (Xiaoyu) Liu z Kanady >>>

Alexander Gadijev wyznał, że w trakcie konkursu otrzymał wiele wiadomości ze słowami wsparcia od ludzi z całego świata. I mimo że jest to dość stresujące doświadczenie, to jednocześnie wpływa ono znacząco na karierę. - To da mi wiele możliwości, otworzy wiele drzwi. Również zapewni wolność w wyborze kierunku, w którym naprawdę chcę podążać. To także ogromna odpowiedzialność, ale sądzę, że jestem na nią gotowy - opowiadał laureat.

Alexander Gadijev po występie w finale:

[YouTube Program 2 Polskiego Radia]

Pianista przyznał, że po konkursie nie chce się ograniczać wyłącznie do twórczości Chopina, choć zdaje sobie sprawę, że jego muzyka pozostanie z nim na zawsze. - Chcę grać jej jak najwięcej, bo mam wrażenie, że w minionych latach bardzo się do niej zbliżyłem. Chcę pogłębiać tę więź, grywając w różnych miejscach i na różnych fortepianach – także historycznych. Jestem gotów na to, że Chopin pozostanie ze mną do końca życia, jednak to nie wyklucza poświęcenia się muzyce innych kompozytorów - zauważył.

XVIII Konkurs Chopinowski - poznaj wszystkich zwycięzców >>>

***

Alexander Gadijev urodził się 23 grudnia 1994 r. Po dziesięciu latach nauki u ojca Siavusha Gadjieva rozpoczął studia w Mozarteum w Salzburgu w klasie Pavla Gililova. Obecnie składa egzaminy koncertowe w Hanns Eisler Hochschule w Berlinie pod kierunkiem Eldara Nebolsina. Jest Artystą Nowego Pokolenia BBC (2019–2022), a także zdobywcą I nagród prestiżowych konkursów pianistycznych, w tym: IX Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Hamamatsu, Monte-Carlo Piano Masters (2018) oraz Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Sydney (2021). Współpracował ze znakomitymi orkiestrami symfonicznymi w Monte Carlo, Tokio, Nagoi, Kyoto, Pradze czy Katowicach (NOSPR). W 2018 r. wydał debiutancką płytę Literary Fantasies z utworami Liszta i Schumanna.


Alexander Gadijev odbiera nagrodę Alexander Gadijev odbiera nagrodę

***

Rozmawiała: Monika Zając

Gość: Alexander Gadijev (pianista, laureat II Nagrody XVIII Konkursu Chopinowskiego)

Data emisji: 21.10.2021

Godzina emisji: 21.30

Materiał wyemitowano w audycji  Filharmonia Dwójki.

am

Czytaj także

"Spełniło się moje marzenie". Kamil Pacholec o finale Konkursu Chopinowskiego

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 20:55
- Z dużą radością będę wspominać moje występy, abstrahując od ogromnego stresu, który mi towarzyszył, te piękne wspomnienia zachowam do końca życia - powiedział dziennikarzom pianista Kamil Pacholec po swoim występie w finale Konkursu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń