Finał XVIII Konkursu Chopinowskiego. "Czeka nas różnorodność i wielokolorowość"

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 10:51
- Przed nami finałowe przesłuchania Konkursu Chopinowskiego. Choć specjalnych niespodzianek repertuarowych już nie będzie, ponieważ pianiści mają do wyboru tylko dwa koncerty – w tonacji e-moll i f-moll – to będzie dobra okazja, by skonfrontować swoje doświadczenie z trzech etapów z tym, co tak zróżnicowane grono laureatów zaprezentuje - mówił redaktor Dwójki Andrzej Sułek, który od kilku tygodni relacjonuje wydarzenia z Filharmonii Narodowej.
Bruce (Xiaoyu) Liu
Bruce (Xiaoyu) LiuFoto: Wojciech Grzędziński/NIFC

PR_Konkurs Chopinowski_1200x660_1.jpg
XVIII Konkurs Chopinowski - zobacz serwis specjalny

Posłuchaj
04:04 Poranek Dwójki 18.10.2021 Konkurs Chopinowski.mp3 Przed koncertem finałowym XVIII Konkursu Chopinowskiego (Poranek Dwójki)

Przed nami finałowe przesłuchania XVIII Konkursu Chopinowskiego. Spośród 23 pianistów, występujących w III etapie, jury zakwalifikowało do finału aż 12 osób. Jednym z faworytów jest reprezentujący Kanadę Bruce Liu, który podkreślił, że z każdym występem w Filharmonii Narodowej czuje się coraz pewniej.

- Może tak być za sprawą coraz większej znajomości sali i jej akustyki. Sądzę, że udało mi się osiągnąć odpowiedni balans nie tylko w zakresie brzmienia, ale też wyboru kolejności utworów. Wariacje, stanowiące przejaw młodzieńczej radości, potrzebowały dramaturgicznej przeciwwagi, aby nikt nie pomyślał, że jestem zawsze wesołym pianistą - opowiadał. - Sztuką jest posługiwanie się całą paletą emocji, co wymaga wszechstronności i wrażliwości.

Bruce Liu, który zamknie finałowe przesłuchania, zagra Koncert e-moll. - To był bardzo trudny wybór - przyznał artysta. - Ze względów osobistych i muzycznych preferuję Koncert f-moll, ale czułem, że przytłacza mnie mnogość możliwych interpretacji, a jak dotąd nie opracowałem takiej, która by do mnie przemówiła. Dlatego, podobnie jak większość uczestników, zdecydowałem się na Koncert e-moll.

Czytaj też:

Zdaniem Andrzeja Sułka, mimo że usłyszmy tylko dwa Chopinowskie koncerty podczas finałów, czeka nas ogromna różnorodność ich interpretacji. - Jestem ciekaw, jak z tak zróżnicowanymi postawami artystycznymi i temperamentami skonfrontuje się Orkiestra Filharmonii Narodowej pod batutą Andrzeja Boreyki. Myślę, że w tym konkursie, jak w żadnym innym, to będzie wyjątkowe wyzwanie.

- Leonora Armellini, Martin Garcia Garcia czy Alexander Gadjiev – każdy z nich zagra te koncerty z indywidualnym rysem swojej osobowości, a orkiestra będzie musiała wykazać się ogromną elastycznością. Myślę, że wbrew potocznemu przekonaniu o jednorodności finałów, tym razem będziemy mieli wyjątkową różnorodność i wielokolorowość - przekonywał Andrzej Sułek.

Artur Szklener - komentarz po ogłoszeniu listy finalistów:

[YouTube Program 2 Polskiego Radia]

***

Przygotowała: Beata Stylińska

Data emisji: 18.10.2021

Godzina emisji: 8.10

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

am


Sponsorzy Sponsorzy
Czytaj także

Dzień 8. "Na Evę Gevorgyan nie sposób nie zwrócić uwagi"

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2021 22:00
- Ona wyrasta na bardzo ważną postać tego konkursu. Zastanawiam się, czy to jest pianistka, która idzie po I nagrodę. Wielkim sukcesem Konkursu Chopinowskiego jest przyjazd artystki takiego kalibru - tak mówił Andrzej Sułek o występie Evy Gevorgyan w sesji wieczornej trzeciego dnia przesłuchań II etapu XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Alberto Ferro: moim marzeniem jest dojrzewanie z muzyką Chopina

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 10:36
- Marzę o udziale w Konkursie Chopinowskim od 2010 roku i bardzo uważnie śledzę dokonania wszystkich uczestników. Może to wyda się dziwne, ale nie zależy mi na zwycięstwie. Chciałbym jednak zostać dostrzeżony, może nawet zapamiętany. Gdyby udało mi się dostać do finału, wykonałbym po raz pierwszy koncert Chopina z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej. To byłoby dla mnie niezmiernie poruszające przeżycie - mówił Alberto Ferro, jeden z uczestników XVIII Konkursu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń