Zygmunt Krauze - 60-lecie pracy twórczej. "Wszystkie utwory są dla mnie chciane"

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2021 21:50
- W mojej muzyce jest trochę nostalgicznej nuty, czego nie pielęgnuję, ale też się tego nie wstydzę. Najważniejszy jest debiut "Trenu pamięci Krzysztofa Pendereckiego", który skomponowałem spontanicznie, natychmiast po jego śmierci - mówił Krzysztof Krauze w trakcie wyjątkowego koncertu na 60-lecie swojej pracy twórczej.
Zygmunt Krauze
Zygmunt KrauzeFoto: Bartek Barczyk / PWM Edition

Zygmunt Krauze to jeden z najważniejszych artystów swojego pokolenia, uznany kompozytor, ceniony pianista, pedagog, organizator życia muzycznego i juror wielu międzynarodowych konkursów. W tym roku obchodzi 60-lecie swojej pracy twórczej. Z tej okazji mogliśmy wysłuchać wyjątkowego koncertu z udziałem znakomitych zespołów: Lutosławski Piano Duo oraz Kwartetu Śląskiego.

W trakcie koncertu zabrzmiał m.in. III Kwartet Smyczkowy, a także prawykonanie Trenu Pamięci Krzysztofa Pendereckiego na dwa fortepiany i kwartet smyczkowy. Jako ostatni wykonany został utwór One Piano Eight Hands z 1973 roku. - To utwór z innej epoki, trochę teatralny, trochę Cage'owski. Wykonywaliśmy go dziesiątki razy na wielu estradach, w wielu krajach - wspominał jubilat w rozmowie z Beatą Stylińską.

Kompozytor uważa, że nie ma swojego ulubionego utworu. - Różnie się człowiek przywiązuje do różnych utworów. Jedne są ważne, jedne miłe, kochane, a inne niechciane. Ale te, których słuchamy podczas jubileuszowego koncertu, wszystkie są dla mnie chciane - wyznał.

Zygmunt Krauze, dzieląc się swoimi przemyśleniami na antenie radiowej Dwójki, wyznał również, że celem muzyki jest piękno i szczęście. - Muzyka jest przepiękna dziedziną, kosmosem, który zastępuje w życiu wszystko i daje szczęście, siłę, harmonię życia, ale... wymaga ogromnej pracy - opowiadał.

Posłuchaj
19:00 Filharmonia Dwójki 16.12.2021.mp3 Zygmunt Krauze, Lutosławski Piano Duo i Kwartet Śląski o koncercie z okazji 60-lecia pracy twórczej kompozytora (Filharmonia Dwójki)

Zapraszamy również do wysłuchania rozmowy z Lutosławski Piano Duo oraz Kwartetem Śląskim z okazji 60-lecia pracy twórczej Zygmunta Krauzego.

***

Program:

Claude Debussy En blanc et noir - suita na dwa fortepiany; Tomasz Sikorski Muzyka nasłuchiwania; Tomasz Sikorski Diafonia; Zygmunt Krauze III kwartet smyczkowy; Tren pamięci Krzysztofa Pendereckiego na dwa fortepiany i kwartet smyczkowy (prawykonanie); One Piano Eight Hands 

Wyk. Lutosławski Piano Duo: Emilia Karolina Sitarz i Bartek Wąsik - fortepiany, Kwartet Śląski: Szymon Krzeszowiec - I skrzypce, Arkadiusz Kubica - II skrzypce, Łukasz Syrnicki - altówka, Piotr Janosik - wiolonczela

***

Tytuł audycji: Filharmonia Dwójki

Prowadziła: Róża Światczyńska

Data emisji: 16.12.2021

Godzina emisji: 19.30

Czytaj także

Zygmunt Krauze: przede mną tę nagrodę otrzymywały największe nazwiska

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2020 17:54
- To dla mnie nadzwyczajne wyróżnienie. Zwłaszcza jak się spojrzy na listę kompozytorów i innych twórców scenicznych, to nazwiska są zupełnie fantastyczne: György Ligeti, Olivier Messiaen czy reżyser Robert Wilson - mówił laureat prestiżowej francuskiej Nagrody Krytyków za najlepszą premierę sezonu 2019/20 (Meilleure Création Musicale).
rozwiń zwiń