REKLAMA

NOSPR gra Szostakowicza

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 21:30
W czwartkowy wieczór przenieśliśmy się do siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Słuchaliśmy dzieła jednego z najwybitniejszych symfoników XX wieku: Dymitr Szostakowicz i jego VII Symfonia C-dur "Leningradzka" op. 60. 
Dymitr Szostakowicz
Dymitr SzostakowiczFoto: shutterstock.com/bissig

Program:

Dymitr Szostakowicz VII Symfonia C-dur "Leningradzka" op. 60

wyk. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Paolo Bortolameolli 

Mimo wojennej zawieruchy Szostakowicz długo nie godził się na opuszczenie rodzinnego miasta. W efekcie znaczna część VII Symfonii powstała w trakcie oblężenia Leningradu, które zapisało się w historii jako dwuipółletnia rzeź mieszkańców trawionych głodem, chorobami, mrozem i bombardowaniami. Dedykowana miastu kompozycja miała ilustrować toczące się w jego murach życie podstępem zawłaszczone przez wojnę.

Jednocześnie, zwieńczona symbolicznym triumfem "światła nad ciemnością, człowieczeństwa nad barbarzyństwem, rozsądku nad zwierzęcymi odruchami", nakreślała obraz walki z każdym przejawem terroru, opresji, zniewolenia. Choć partyturę udało się przemycić do USA i w sezonie koncertowym 1942/1943 odtworzyć tam ponad 60 razy, prawdziwie symboliczne znaczenie miała leningradzka premiera utworu.

9 sierpnia 1942 roku orkiestra złożona z muzyków, którym udało się przetrwać tam zimę oraz instrumentalistów, których specjalnie na tę okazję zwolniono ze służby wojskowej, wykonała Symfonię. Jej dźwięki dotarły nie tylko do mieszkańców, ale i stacjonujących poza murami miasta żołnierzy niemieckich oddziałów.

[Łucja Siedlik, opis ze strony internetowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia]

Posłuchaj
05:25 Wybieram Dwójkę 13.01.2022 NOSPR.mp3 Wincenty Krawczyk, altowiolista NOSPR i Karolina Bednarz z Akademii NOSPR przed czwartkowym koncertem w Katowicach (Wybieram Dwójkę) 

***

Tytuł audycji: Filharmonia Dwójki

Prowadził: Andrzej Sułek

Data emisji: 13.01.2022

Godzina emisji: 19.00


Czytaj także

Spełnione marzenie Michała Klauzy na koniec sezonu POR

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2017 10:00
- Jestem szalenie wdzięczny dyrekcji Programu 2 za podsunięcie pomysłu na wykonanie "Suity na orkiestrę estradową" Szostakowicza, bo jest to utwór, który od wielu lat bardzo chciałem wykonać, a ze względu na trudności z nim związane, nie miałem okazji - o programie koncertu wieńczącego sezon Polskiej Orkiestry Radiowej opowiadał jej dyrektor artystyczny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Schumann i Szostakowicz we Frankfurcie

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2020 14:13
W "Filharmonii Dwójki" słuchaliśmy Koncertu fortepianowego a-moll op. 54 Roberta Schumanna oraz VII Symfonii C-dur op. 60 Dymitra Szostakowicza w wykonaniu Radiowej Orkiestry Symfonicznej we Frankfurcie.
rozwiń zwiń