REKLAMA

Koncert symfoniczny pamięci maestra Kazimierza Korda

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2022 19:24
Podczas piątkowego koncertu symfonicznego dedykowanego zmarłemu przed rokiem Kazimierzowi Kordowi, usłyszeliśmy Augustina Hadelicha, który uważany jest za jednego z najwybitniejszych skrzypków naszych czasów. Towarzyszyła mu Orkiestra Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Andrzeja Boreyki.
Filharmonia Narodowa
Filharmonia Narodowa Foto: Darek Golik NIFC

Program

Karol Szymanowski I Koncert skrzypcowy op. 35; Gustav Mahler V Symfonia

Augustin Hadelich – skrzypce, Orkiestra Filharmonii Narodowej, dyr. Andrzej Boreyko

Koncert symfoniczny. Pamięci Maestro Kazimierza Korda w 1. rocznicę śmierci – transmisja z Filharmonii Narodowej 

***

I Koncert skrzypcowy Karola Szymanowskiego powstawał w kresowym Zarudziu, w czasie I wojny światowej. Był to moment, gdy kompozytor miał w pamięci swe zachwyty nad urodą śródziemnomorskiego pejzażu i wspaniałością włoskiej kultury, teraz zaś pozostawał otoczony przez dziejowe burze, które wkrótce unicestwić miały idylliczny świat jego młodości. 

Rok 1901 był w życiu Gustava Mahlera szczególny – charyzmatyczny dyrygent oraz kompozytor, mający zarówno oddanych wielbicieli, jak i zagorzałych krytyków, był u szczytu aktywności jako dyrektor Opery Wiedeńskiej. Ogromne napięcie i przepracowanie doprowadziły do zdrowotnego kryzysu, po którym Mahler wypoczywał latem w willi nad malowniczym Wörthersee w Karyntii. Refleksje wrażliwego człowieka, który otarł się o śmierć, musiały znaleźć odzwierciedlenie w jego twórczości – wtedy właśnie powstawały dwa wstrząsające dzieła: Kindertotenlieder oraz pierwsze fragmenty Piątej Symfonii, rozpoczętej pełnym tragizmu i patosu żałobnym marszem.

(Źródło: Filharmonia.pl)

W przerwie zaprosiliśmy Państwa na rozmowę Marcina Majchrowskiego z dyrektorem Orkiestry Filharmonii Narodowej Andrzejem Boreyką.

Posłuchaj
23:21 [i] 29 04 Boreyko.mp3 Andrzej Boreyko wspomina Kazimierza Korda, dyrektora Filharmonii Narodowej w latach 2007-2001 (Filharmonia Dwójki)

 

Podczas tego wieczoru wyemitowaliśmy również archiwalne wypowiedzi Kazimierza Korda zarejestrowane przez Polskie Radio.

Posłuchaj
08:18 Dwojka_Filharmonia Dwojki 2022_04_29-20-21-11.mp3 Archiwalne wypowiedzi Kazimierza Korda, dyrektora Filharmonii Narodowej w latach 1977-2001 (Filharmonia Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Filharmonia Dwójki

Prowadziła: Magdalena Łoś

Data emisji: 29.04.2022

Godzina emisji: 19.30

Czytaj także

Fabio Bonizzoni: świetnie współpracuje się nam z polskimi artystami

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 11:02
- Polacy i Włosi od wieków współpracowali na różnych polach i tak jest również dziś. W przeszłości występowaliśmy głównie z Capellą Cracoviensis, zdarzyły się też ze dwa występy z zespołami festiwalowymi. To bardzo pozytywne, wzbogacające doświadczenia - mówił w Dwójce włoski dyrygent i założyciel orkiestry La Risonanza.
rozwiń zwiń