Augustin Dumay: to, co najważniejsze, zaczyna się dopiero po konkursie

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2022 13:23
- Konkurs nie kończy się dziś. Życie muzyczne trwa nieprzerwanie. Co jest najważniejsze? To, których skrzypków będziemy chcieli słuchać także w przyszłości - mówił podczas Koncertu Laureatów 16. Międzynarodowego Konkursu im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu szef jego jury - Augustin Dumay.
- Wszyscy cieszylibyśmy się, gdyby w finale znalazł się Polak lub Polka, ale może będzie na to szansa następnym razem - powiedział Augustin Dumay, przewodniczący jury Konkursu Wieniawskiego
- Wszyscy cieszylibyśmy się, gdyby w finale znalazł się Polak lub Polka, ale może będzie na to szansa następnym razem - powiedział Augustin Dumay, przewodniczący jury Konkursu WieniawskiegoFoto: L.Zadoń_Fresh Frame/materiały pras.

Jurorzy zgodni jak prawie nigdy

Rozpoczęte 8 października zmagania młodych skrzypków i skrzypaczek z całego świata wygrała 20-letnia reprezentantka Japonii Hina Maeda. Drugie miejsce zajęła Meruert Karmenova z Kazachstanu, a trzecie Qingzhu Weng z Chin.

- Myślę, że zwyciężyła demokracja. Wszyscy jurorzy są zadowoleni z rezultatu obrad. Zwyciężyła wspaniała skrzypaczka, pozostałe miejsca również zajęli świetni muzycy. Dosłownie przed chwilą mieliśmy okazję porównać szczegółowe oceny każdego z etapów. Okazało się, że byliśmy zgodni. Każdy z jurorów miał nieco inną perspektywę, zwracał większą uwagę na różne kwestie, ale ostatecznie nie było kontrowersji. To dość rzadkie. Pamiętam jak kiedyś jeden z jurorów odmówił nawet wyjścia na scenę podczas ogłoszenia wyników, bo do tego stopnia się z nimi nie zgadzał. Tu nie było nawet cienia takich problemów - podkreślał Augustin Dumay.

Świetnie rokująca Hina Maeda

Laureatce I nagrody Francuz wróży karierę na miarę wielkiego Gidona Kremera. - Kiedy Hina Maeda gra, każdy dźwięk, każda emocja staje się niezwykle intensywna. Ona niesamowicie operuje barwą. No i dzieli się radością, którą nie tylko słychać w jej interpretacjach, ale która jest także wypisana na jej twarzy. Jestem pewien, że osiągnie bardzo wiele, stanie się bardzo ważną postacią świata muzycznego. A to nie zdarza się na konkursach często. Ostatni raz czułem to, gdy Gidon Kremer występował na Konkursie im. Królowej Elżbiety - wspominał szef jury 16. Konkursu Wieniawskiego.

Jak przekonywał, to, co najważniejsze w karierze młodego muzyka, zaczyna się dopiero po konkursie. - Miałem okazję wielokrotnie obserwować, jak laureaci I i II nagród ważnych konkursów po prostu znikają tuż po zakończeniu przesłuchań. Dlatego tak bardzo zależało mi, by występom uczestników Konkursu Wieniawskiego nie przysłuchiwali się tylko członkowie jury, ale też ważni przedstawiciele branży muzycznej, jak chociażby szef wytwórni Warner Music czy były dyrektor Filharmonii Paryskiej, a nawet – znakomity pianista Piotr Anderszewski. Dlaczego? Bo to oni mogą mieć realny wpływ na rozwój karier tych młodych skrzypków - tłumaczył Augustin Dumay.

Z konkursu w Poznaniu na studia w Tokio

Dla Hiny Maedy oprócz czekających ją teraz koncertów ważna też będzie dalsza edukacja. - Jestem dopiero na drugim roku studiów w Tokio College of Music. Nie chciałabym, by mnie z nich wyrzucono. Czeka mnie sporo pracy. Nie tylko nad repertuarem solowym, gram też w kwartecie - wyznała zwyciężczyni 16. Konkursu Wieniawskiego.

Zobacz Koncert Laureatów:

[YouTube/oficjalny kanał Konkursu - Wieniawski Society]

W przerwie Koncertu Laureatów w Auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu wysłuchaliśmy także rozmów z Karoliną Kaźmierczak - dyrektorką Konkursu, Meruert Karmenovą - laureatką II nagrody i Quingzu Wengiem - laureatem III nagrody.

Posłuchaj
34:01 Dwojka Koncert laureatow przerwa 2022_10_21-19-42-49.mp3 Augustin Dumay, Hina Maeda, Meruert Karmenova, Quingzu Weng i Karolina Kaźmierczak o 16. Konkursie Wieniawskiego (Filharmonia Dwójki) 

***

Rozmawiali: Monika Zając i Karol Furtak

Goście: Augustin Dumay (przewodniczący jury 16. Konkursu Wieniawskiego), Hina Maeda (lauretka I nagrody), Meruert Karmenova (laureatka II nagrody), Quingzu Weng (laureat III nagrody), Karolina Kaźmierczak (dyrektorka Konkursu)

Data emisji: 21.10.2022

Godzina emisji: 19.45

Materiał wyemitowano w audycji Filharmonia Dwójki.

pg/kor

Czytaj także

Kim jest zwycięzca 16. Konkursu Wieniawskiego?

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2022 00:18
Hina Maeda urodziła się 12 sierpnia 2002 r. Zagrała na skrzypcach Antonio Stradivariego z 1715 r. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podsumowanie Konkursu Wieniawskiego. "Prawdziwy konkurs to życie artystyczne"

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2022 18:00
- Z przyjemnością będę obserwował to, co będzie się działo dalej, w tym prawdziwym konkursie, czyli w życiu artystycznym, bo czas naszych igrzysk jest zamknięty - zauważył Marcin Majchrowski podczas audycji podsumowującej 16. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.
rozwiń zwiń