Polskie rodzynki na zakończenie sezonu radiowej orkiestry

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2011 20:01
Słynny brytyjski pianista, Jonathan Plowright, wystąpił jako solista podczas koncertu Polskiej Orkiestry Radiowej zamykającego bieżący sezon artystyczny. Dwójka zaprasza na retransmisję ze Studia Koncertowego im. Witolda Lutosławskiego.

W ubiegłą niedzielę Polska Orkiestra Radiowa zakończyła sezon artystyczny 2010/2011. Kto był na tym koncercie - nie żałował; kto nie mógł - będzie miał okazję usłyszeć retranmisję na antenie Dwójki już w niedzielę, 12 czerwca, o godz. 19:00. W bardzo ciekawym i rzadko grywanym programie z Orkiestrą pod batutą Łukasza Borowicza wystąpił brytyjski pianista Jonathan Plowright.

Brytyjczyk, uważany za czołowego przedstawiciela swojej profesji, zyskał sławę jako interpretator rzadko grywanej polskiej muzyki fortepianowej, zwłaszcza Paderewskiego, Melcera i Stojowskiego. Na zakończenie bieżącego sezonu artystycznego POR Jonathan Plowright wykonał partię solową w Rapsodii symfonicznej na fortepian i orkiestrę Zygmunta Stojowskiego. Wybór repertuaru nieprzypadkowy, bowiem zarówno Polska Orkiestra Radiowa, jak i Łukasz Borowicz znani są z przypominania zapomnianych polskich arcydzieł.

Zygmunt Sotojowski (1870-1946), wybitny kompozytor i pianista, spędził większość życia w Stanach Zjednoczonych, gdzie cieszył się dużym uznaniem. Jego dzieła wykonywali tacy muzycy jak J. Thibauld, P. Casals czy I.J. Paderewski. Symfonia d-moll, która również zabrzmiała podczas niedzielnego koncertu, inaugurowała działalność Filharmonii Warszawskiej w 1901 roku.

Na retransmisję koncertu zaprasza Marek Zwyrzykowski.

 

Program:

Franciszek Liszt Preludia

Zygmunt Stojowski Rapsodie symphonique pour Piano et Orchestre, Symfonia d-moll

Wyk. Jonathan Plowright - fortepian, Polska Orkiestra Radiowa, Łukasz Borowicz - dyrygent

(Warszawa, 5.06.2011)

 

12 czerwca (niedziela), o godz. 19:00


Czytaj także

Haydn kupował papier Lesslowi...

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2011 10:00
Moda na historyczne rodzynki uświadamia nam, że muzyka polska to nie tylko Chopin. W minioną niedzielę dyrygent Łukasz Borowicz i wiolonczelista Bartosz Koziak dowiedli, że kompozycje Franciszka Lessla oraz Józefa Brzowskiego w niczym nie ustępują arcydziełom Haydna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odkryliśmy arcydzieło sprzed 113 lat! (video)

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2011 23:00
Nuty Koncertu skrzypcowego d-moll Emila Młynarskiego odnaleźliśmy w dalekiej Filadefii. Było warto. W ostatnią niedzielę Polska Orkiestra Radiowa oraz Piotr Pławner przedstawili zapomniane arcydzieło jednego z najciekawszych polskich kompozytorów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Panufnik - Mistica. Symphonic Works Vol.3

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2011 16:08
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Maria Padilla" Gaetano Donizettiego

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2011 10:34
Gwiazdą koncertowego wykonania opery podczas XV Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena była rumuńska sopranistka Nelly Miricioiu.
rozwiń zwiń