Wszystkie mumie Pawła Szymańskiego

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2012 22:00
Po premierze inspirowanego archeologią "Phylakterionu" Andrzej Chłopecki powiedział: "Szymański wykopuje mumię, którą wcześniej sam zakopał". "Wykopałem też cudzą mumię" replikuje kompozytor.

Phylakterion miał swoją prapremierę podczas ubiegłorocznego Festiwalu "Wratislavia Cantans". Paweł Szymański tak mówi o tym dziele:

"Nigdy nie byłem nad Nilem, gdzie przed wiekami istniało królestwo Nubii, ani bliżej nie interesowałem się archeologią. Czasem, zwiedzając muzea, z szacunkiem przyglądałem się wykopanym okruchom przeszłości; z szacunkiem, niekiedy również z zainteresowaniem, ale na ogół bez emocji. Kiedy jednak obejrzałem po raz pierwszy film dokumentalny Macieja Drygasa Usłysz nas wszystkich (napisałem do niego muzykę), w którym pokazano zespół polskich archeologów w trakcie prac wykopaliskowych, moja wyobraźnia została bardzo pobudzona. Świadomość, że pod powierzchnią znajduje się niewidzialny świat przeszłości, że wystarczy zdjąć parę warstw ziemi, aby zaczęły wyłaniać się mury oraz znacznie bardziej kruche kości, niejednokrotnie już w trakcie prób wydobycia rozpadające się na drobne kawałki i bezpowrotnie mieszające z pustynnym piachem – ta świadomość przywoływanej z niebytu dawnej rzeczywistości była dla mnie bardzo inspirująca. Dziękuję za to archeologom i Maćkowi Drygasowi.

Od kruchych ludzkich kości znacznie trwalsze okazują się być ślady myśli. Mój utwór osnuty jest na fragmentach licznych inskrypcji, które zachowały się na odkrytych murach. Inskrypcje te w języku staronubijskim i greckim przywraca współczesnemu rozumieniu prof. Adam Łajtar z Uniwersytetu Warszawskiego, który udostępnił mi wybrane teksty, przetranskrybował je i przetłumaczył…

Cały świat dawnej Nubii, bez którego nie powstałby mój ΦΥΛΑΚΤΗΡΙΟΝ, objawił się tylko na chwilę. Już od wielu miesięcy zalany jest wodami Nilu podniesionymi z powodu wybudowanej przez rząd Sudanu tamy. Pozostaną po nim większe lub mniejsze okruchy w szklanych gablotach muzealnych.

Jest mi niezmiernie miło, że utwór mógł powstać na zamówienie 46. Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans. Kompozycję dedykuję Annie Szostak i Zespołowi Śpiewaków Camerata Silesia. Oni właśnie – wspomagani przez muzyków-perkusistów – wykonają utwór po raz pierwszy”.

(Wratislavia Cantans-krzk)

Na retransmisję koncertu zaprasza Joanna Grotkowska.

Program

Henryk Mikołaj Górecki Euntes ibant et flebant

Andrzej Krzanowski Salve Regina

Paweł Szymański In Paradisum deducant te angeli, Miserere, Phylakterion (prawykonanie, zamówienie Wratislavii Cantans)

Wyk. Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia, Krzysztof Karpeta – wiolonczela, Tomasz Daroch – wiolonczela, Robert Fender – wiolonczela, Wojciech Fudala – wiolonczela, Malwina Lipiec – harfa, Arkadiusz Kuc – perkusja, Tomasz Rawski – perkusja, Bartłomiej Merta – perkusja, Anna Szostak - dyrygent

(Wrocław, 16.09.2011)

12 stycznia (czwartek), godz. 19:30

Czytaj także

Artystyczne szczyty

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2010 15:48
Kameralistyka w Zakopanem, premiery w Warszawie, Apelles w Kołobrzegu oraz Celan w Łodzi
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Szymański i rewolta organowa

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2011 11:28
Święto organów w Gdańsku, happening w Lublinie oraz Indie w Warszawie.
rozwiń zwiń