"100 na 100". Spektakularna wizytówka polskiej muzyki

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2018 14:45
- Chcieliśmy pokazać, jak bogatym światem muzycznym dysponujemy w Polsce - o wielkim projekcie "100 na 100. Muzyczne dekady wolności", rozpisanym na płyty, koncerty i multimedialne materiały edukacyjne, opowiadała w Dwójce jego współtwórczyni Małgorzata Małaszko-Stasiewicz.
Audio
  • "100 na 100. Muzyczne dekady wolności". Spektakularna wizytówka polskiej muzyki (Filharmonia Dwójki)
Warszawski koncert z cyklu 100 na 100
Warszawski koncert z cyklu "100 na 100"Foto: Wojciech Wandzel/mat. prom PWM

Pierwsza część projektu uświetniającego obchody 100-lecia polskiej niepodległości już za nami. 11 listopada na 22 estradach w Polsce i na świecie zabrzmiało 100 utworów polskich kompozytorów. Twórcy przedsięwzięcia "100 na 100. Muzyczne dekady wolności" postarali się jednak, by nie było ono tylko efektownym, jednorazowym fajerwerkiem, ale by poszerzało świadomość melomanów i promowało polski dorobek muzyczny przez lata.

Dyrektorka Programu 2 Małgorzata Małaszko-Stasiewicz podkreśliła, że udało się stworzyć swoisty niezbędnik, z którego widać wkład polskich kompozytorów w światowy skarbiec muzyki. - Staraliśmy się, żeby w tej setce były reprezentowane wszystkie gatunki. By pokazać, że dysponujemy doskonałą twórczością chóralną, wielką orkiestrową i operową. Nie może być tak, że pokazujemy za granicą tylko "Króla Rogera" i już nic więcej nie ma.

Twórcy projektu wybrali po jednym utworze z każdego roku składającego się na stulecie niepodległej Polski. Małgorzata Małaszko-Stasiewicz mówiła w audycji o kryteriach, które były decydujące podczas selekcji. Wszystkie 100 utworów zostanie wydanych w 36-płytowym boksie. Znajdą się na nim nie tylko utwory doskonale znane, ale też zapomniane perły, które nierzadko wymagały pierwszego zarejestrowania, o czym opowiadał Daniel Cichy, dyrektor Polskie Wydawnictwa Muzycznego.

Poza płytami wydane zostanie 10 zeszytów z cyklu "Dekady wolności" zawierających biogramy kompozytorów i omówienia utworów. Ważnym elementem układanki będą zapisy nutowe, które trafią także do sieci, by mogli z nich korzystać muzycy na całym świecie. Pomysłodawcy przedsięwzięcia zadbali też o najmłodszych, na których czekają książeczki "Sonia w Krainie Sonostworów", a nawet maskotka zaskakująco podobna do Wojciecha Kilara.

***

Rozmawiała: Beata Stylińska

Goście: Małgorzata Małaszko-Stasiewicz (dyrektor Dwójki), Daniel Cichy (szef PWM) i Jacek Kaspszyk (dyrygent)

Data emisji: 11.11.2018

Godzina emisji: 21.00

Materiał został wyemitowany w audycji "Filharmonia Dwójki".

bch

Czytaj także

Sto lat niepodległości z Chopinem na starym fortepianie

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2017 19:18
- To wydarzenie bezprecedensowe - mówiła dyrektor Dwójki Małgorzata Małaszko, zapowiadając pierwszy Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"100 na 100. Muzyczne dekady wolności". Wielka kulminacja

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2018 10:48
22 koncertów w Polsce i na świecie na uczczenie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości - wszystko to już 11 listopada.
rozwiń zwiń