Sto lat niepodległości z Chopinem na starym fortepianie

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2017 19:18
- To wydarzenie bezprecedensowe - mówiła dyrektor Dwójki Małgorzata Małaszko, zapowiadając pierwszy Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych.
Audio
  • Rozmowa o pierwszym Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim na Instrumentach Historycznych (Wybieram Dwójkę)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Konkurs - włączony w program obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości - odbędzie się w dniach 3-14 września 2018 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie. - Sprawdzimy, jak to działa i jak jest odbierane przez naszych melomanów. Wiemy przecież, że niektórych trzeba jeszcze przekonywać do brzmień historycznych instrumentów - zauważyła dyrektor Dwójki.

31ddb266-bbb7-43e7-89cb-ea636be2739b.jpg
Polskie Radio uruchomi Radio Chopin 1 października

W trzech etapach konkursu obok utworów Chopina zabrzmią dzieła Bacha i polonezy XIX-wiecznych polskich kompozytorów. - To okazja nie tylko do poszerzania własnej wyobraźni, lecz także do pokazania repertuaru nie tylko chopinowskiego. Z punktu widzenia słuchaczy jest to szalenie atrakcyjne. Myślę, że odbiorcy Dwójki nie wybaczyliby nam, gdybyśmy nie włączyli się w ten konkurs - powiedziała Małgorzata Małaszko.

Dyrektor Programu 2 Polskiego Radia uchyliła także rąbka tajemnicy w sprawie Radia Chopin, które ma rozpocząć nadawanie 1 października 2017 r. w Internecie, na platformie DAB+ i poprzez satelitę na całym świecie. Stacja ma być czymś w rodzaju "Dwójki do kwadratu".

***

Rozmawiała: Anna Skulska

Goście: Małgorzata Małaszko (dyrektor Programu 2 Polskiego Radia), Artur Szklener (dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina), Stanisław Leszczyński (zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina)

Data emisji: 12.07.2017

Godzina emisji: 16.17

Materiał wyemitowano w audycji "Wybieram Dwójkę".

mc/jsz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Chopinowskie interpretacje Sergieja Edelmanna

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2017 18:00
W audycji słuchaliśmy fragmentów płyty nagranej przez ukraińskiego wirtuoza dla japońskiej wytwórni Triton oraz jego występu w duecie z pianistką Lilyą Zilberstein na festiwalu Progetto Martha Argerich w Lugano w 2010 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fryderyk Chopin dla najmłodszych

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2017 13:39
W audycji opowiadaliśmy o obchodach Dnia Dziecka w Żelazowej Woli (4.06).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chopinowskie interpretacje Dinary Klinton

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2017 11:20
W audycji słuchaliśmy nagrań utalentowanej pianistki ukraińskiej, półfinalistki XVII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nadchodzi chopinowskie lato

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2017 11:02
W audycji zapowiadaliśmy koncerty z muzyką Chopina podczas tegorocznego 72. Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju oraz XII festiwalu "Chopin i jego Europa".
rozwiń zwiń