Piotr Alexewicz: kontakt z publicznością jest najważniejszy

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2020 13:52
- Cenię to, kiedy mogę wyjść na estradę i podzielić się muzyką z ludźmi, którzy są na sali. Również atmosfera koncertu wpływa na mnie znacząco i właściwie głównie to składa się na interpretację - mówił na antenie Dwójki pianista Piotr Alexewicz.
Audio
  • Rozmowa z Piotrem Alexewiczem (Filharmonia Dwójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Polona/domena publiczna

Gość "Filharmonii Dwójki" zdobył I miejsce w 50. Ogólnopolskim Konkursie Chopinowskim. Jest studentem Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie prof. Pawła Zawadzkiego, ma 20 lat.

Tak jak znakomita większość muzyków, Piotr Alexewicz pędził ostatnie tygodnie w odosobnieniu. Jego zdaniem to dobry okres dla muzyków, którzy na co dzień nie mają czasu wystarczająco poznać się z niektórymi kompozycjami. - To wpływa na pogłębianie pewnej wizji artystycznej wykonywanych utworów. Można sprawdzać się, na zasadzie próbowania wielu utworów, które mogły nam również "nie leżeć". Może okazać się, że taki utwór pogłębiamy i zaczynamy rozumieć go podczas ćwiczenia w samotności, bez pośpiechu - podkreślił pianista.


Jacek Kaspszyk PAP 1200.jpg
Jacek Kaspszyk: Lutosławski jest klasykiem XX wieku

W lutym tego roku młodzi pianiści - głównie studenci akademii muzycznych i uczniowie szkół muzycznych II stopnia - mierzyli się z utworami Fryderyka Chopina w Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina. Pierwsze miejsce przyznano właśnie Piotrowi Alexewiczowi, który ze względu na pandemię do kolejnej konkursowej rywalizacji przystąpi dopiero w przyszłym roku. - Dla mnie to jest bardzo pozytywna wiadomość z tego względu, że ten czas, który został nam dany, można spożytkować właśnie na pracę nad nad nowym repertuarem - wyjaśniał. - Bardzo często jest tak, że w codziennym pośpiechu, człowiek nie jest w stanie nauczyć się większego repertuaru na Konkurs Chopinowski. Taka możliwość eksperymentowania jest bardzo cenna dla kandydatów do konkursu. Można znaleźć lepsze rozwiązania dla siebie - dodał.

W sierpniu minionego roku młody pianista wystąpił podczas koncertu w ramach Międzynarodowego Festiwalu Chopin i jego Europa. - To było wielkie wydarzenie w moim życiu artystycznym. Oczywiście wiązało się to z ogromnym stresem, ale było to niezwykłe przeżycie, od prób, od strony orkiestry, do Tatsuya Shimono, który jest wspaniałym dyrygentem - opowiadał muzyk.

"Święto wiosny". Muzyczna opowieść o potędze natury >>>

W programie koncertu znalazł się Wielki Polonez Es-dur  Fryderyka Chopina. - Jest to taniec i nie można o tym zapomnieć, że posiada on konkretną budowę, ale jednocześnie nie można przesadzić z rytmem poloneza, gdyż brzmi to wtedy bardzo przerysowanie - zaznaczył Piotr Alexewicz. - Polonez jest oczywiście utworem bardzo znanym i różne są koncepcje wykonania tego utworu. Moim zdaniem ważna jest subtelność w wykonaniu. Nie można zapomnieć, że jest to muzyka kameralna.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Filharmonia Dwójki

Prowadziła: Klaudia Baranowska

Gość: Piotr Alexewicz (pianista)

Data emisji: 29.05.2020

Godzina emisji: 19.00

Czytaj także

"Muzyka w stanie czystym". Ulubieni pianiści Vadyma Kholodenki

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2017 12:00
- Podziwiam właściwie wszystkich wybitnych pianistów z przeszłości, ale mam kilku ulubieńców, których nagrań słucham regularnie - przyznał w Dwójce znakomity ukraiński muzyk, gość tegorocznego festiwalu "Chopin i jego Europa".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dawid Runtz: "Koncert d-moll" Dopplera jest niezwykle efektowny

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2020 20:54
- To są znakomici artyści. Zawsze Polska Orkiestra Radiowa kojarzyła mi się z zespołem, który wykonuje muzykę współczesną albo utwory zapomniane, polskie. Trochę obawiałem się jak będzie ze stylistyką klasyczną, ale bardzo się myliłem - wspominał w rozmowie poprzedzającej retransmisję koncertu sprzed dwóch lat dyrygent Dawid Runtz.
rozwiń zwiń