Krzysztof Książek: cieszę się, że mogę grać z moją żoną

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 18:01
- Mieliśmy bardzo podobną edukację, tych samych pedagogów. Nawet jeśli pracowaliśmy nad swoimi kameralnymi rzeczami, to również z tymi samymi ludźmi. Mam wrażenie, że mamy bardzo podobny sposób słyszenia, więc na poziomie muzycznym nasza współpraca jest bardzo prosta - mówił w Dwójce młody pianista.
Krzysztof Książek
Krzysztof KsiążekFoto: Jacek Bednarczyk/PAP

GRZEDZINSKI_Krzysztof Książek_1200.jpg
"Ogólnopolski Konkurs Chopinowski jest po to, żeby się poznawać"

Krzysztof Książek to uczestnik wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów (m.in. III nagroda podczas I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych). Ostatnio, w duecie ze swoją żoną Agnieszką Zahaczewską-Książek, sięgnął po zwycięstwo w kategorii "zespoły kameralne" na II Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie.

Jak przyznał na antenie Dwójki, wspólne granie z bliską osobą jest "pod wieloma względami prostsze". - Trochę czasu ze sobą spędzamy, więc pewne rzeczy potrafimy komunikować w sposób natychmiastowy. Ryzyko związane z duetem jak nasz jest takie, że można nie zobaczyć w tym drugim profesjonalnego muzyka z całym bagażem doświadczeń i niesamowitą osobowością, tylko widzi się swoją żonę, męża, partnera. No i jest jeszcze jedna mielizna, że można nie wyjść mentalnie z próby - uśmiechnął się Krzysztof Książek.

Posłuchaj
15:30 Filharmonia Dwójki 22.11.2021 książek.mp3 Pianista Krzysztof Książek o występach jako solista i kameralista, konkursach i zróżnicowanym repertuarze (Filharmonia Dwójki) 

W minioną niedzielę (21.11) pianista wystąpił jako solista podczas koncertu Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie w Studiu PR im. Witolda Lutosławskiego. - Granie z orkiestrą to też jest dla mnie rodzaj kameralistyki. Zawsze postrzegałem orkiestrę jako duży, specyficzny instrument, który jednak jest równoprawnym partnerem, czegoś mnie uczy i czegoś ode mnie wymaga - tłumaczył gość Dwójki.

Koncert poprowadził maestro Antoni Wit. Było to kolejne w ostatnim czasie spotkanie Krzysztofa Książka z tym dyrygentem. - Widocznie z jakichś względów maestro lubi ze mną grać. Faktycznie, powierza mi ostatnio różne nowe rzeczy. Bardzo mnie to cieszy i mam nadzieję, że będzie się dalej rozwijało dobrze. Niedawno zapytał mnie, co następnego zagramy. Odpowiedziałem, że maestro chyba lepiej wie, jaki jest repertuar na fortepian z orkiestrą niż ja - śmiał się pianista.

***

Rozmawiała: Beata Stylińska

Gość: Krzysztof Książek (pianista)

Data emisji: 21.11.2021

Godzina emisji: 19.50

Materiał wyemitowano w audycji "Filharmonia Dwójki".

pg

Czytaj także

Konkurs Muzyki Polskiej im. Moniuszki. Bezkonkurencyjne Książek Piano Duo

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 12:43
- Często przy okazji różnych konkursów słyszy się, że jury dyskutowało nad werdyktem. Oczywiście, zawsze dyskutujemy, ale na zasadzie twórczej raczej. Natomiast w przypadku tego konkursu i tej nagrody byliśmy nader zgodni - mówił w Dwójce prof. Andrzej Tatarski, przewodniczący jury Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej w Rzeszowie w kategorii zespołów kameralnych. Zwyciężył w niej Książek Piano Duo, czyli Agnieszka Zahaczewska-Książek i Krzysztof Książek.
rozwiń zwiń