Konkurs Muzyki Polskiej im. Moniuszki. Bezkonkurencyjne Książek Piano Duo

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 12:43
- Często przy okazji różnych konkursów słyszy się, że jury dyskutowało nad werdyktem. Oczywiście, zawsze dyskutujemy, ale na zasadzie twórczej raczej. Natomiast w przypadku tego konkursu i tej nagrody byliśmy nader zgodni - mówił w Dwójce prof. Andrzej Tatarski, przewodniczący jury Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej w Rzeszowie w kategorii zespołów kameralnych. Zwyciężył w niej Książek Piano Duo, czyli Agnieszka Zahaczewska-Książek i Krzysztof Książek.
Nagrodzeni w kategorii zespołów kameralnych II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie
Nagrodzeni w kategorii zespołów kameralnych II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w RzeszowieFoto: materiały prom.

Konkurs Muzyki Polskiej 1200.JPG
Konkurs Muzyki Polskiej: odkrycia i interpretacje

II Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie trwał od 11 do 18 września. W Filharmonii Podkarpackiej łącznie zaprezentowało się 86 artystów z trzech kontynentów. 

- Ogólna opinia, biorąc pod uwagę głosy, które słyszałem, jest taka, że konkurs był nadzwyczajny. Ja i w ogóle wszyscy jesteśmy zachwyceni, że w ogóle taki konkurs powstał: konkurs promujący muzykę polską - podkreślał prof. Andrzej Tatarski.

Posłuchaj
15:41 Poranek Dwójki 20.09.2021 konkurs muzyki polskiej.mp3 Prof. Andrzej Tatarski, Agnieszka Zahaczewska-Książek i Krzysztof Książek o II Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie (Poranek Dwójki) 

Muzycy walczyli o nagrody w dwóch kategoriach konkursowych: pianistycznej i zespołów kameralnych. W tej drugiej bezkonkurencyjny okazał się duet fortepianowy Książek Piano Duo, w składzie Agnieszka Zahaczewska-Książek i Krzysztof Książek.

 - Wykonaliśmy utwory Ignacego Friedmana i Moritza Moszkowskiego, a także sonatę Józefa Elsnera, praktycznie nieznaną i niegrywaną, Zarembskiego oraz repertuar na dwa fortepiany: utwory Romana Maciejewskiego. Wisienką na torcie były wariacje Witolda Lutosławskiego na temat Paganiniego - podsumowała Agnieszka Zahaczewska-Książek.

W kategorii pianistycznej w Rzeszowie wygrał Kanadyjczyk Carter Johnson.

W poniedziałek (20.09) w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbędzie się Koncert Laureatów II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Jakub Jamrozek

Goście: prof. Andrzej Tatarski (przewodniczący jury Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej w Rzeszowie w kategorii zespołów kameralnych), Agnieszka Zahaczewska-Książek i Krzysztof Książek (Książek Piano Duo)

Data emisji: 20.09.2021

Godzina emisji: 9.30

pg

Czytaj także

Muzyka dawna w świętokrzyskich zabytkach

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 18:00
- Region świętokrzyski jest sercem Polski, gdzie jest wiele fantastycznych zabytków, związanych z polską tradycją. Sam festiwal to dwa weekendy poświęcone koncertom wybitnych wykonawców, którzy wypełnią te miejsca muzyką - mówił w Dwójce Marek Toporowski, dyrektor artystyczny Świętokrzyskich Dni Muzyki Dawnej im. Wincentego z Kielc.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Teresa Chylińska. Całe życie z Szymanowskim

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 20:00
- To jest rzecz, której nigdy nie zapomnę, gdy w PWM-ie pracujący krótko, ale jakże owocnie, Tadeusz Strumiłło powiedział: "musimy podzielić między siebie klasyków. Mamy Moniuszkę, Chopina, Karłowicza, Szymanowskiego. To kto bierze Szymanowskiego?". Padło na mnie i od tego się zaczęło - mówiła w Dwójce Teresa Chylińska, autorka m.in. książki "Karol Szymanowski. Romans, którego nie było? Między Tymoszówką i Wierzbówką".
rozwiń zwiń