Polskie Radio
Section05
Vaclav Luks

Actus Humanus. Vaclav Luks: najlepiej, gdy architektura ożywa w zetknięciu z piękną muzyką

- Gdańsk jest przepięknym miastem z wieloma pięknymi zakątkami. Ciekawie jest poznawać nowe przestrzenie, nie tylko ze względu na to, że gra się w nich koncerty, ale także ze względu na ich architekturę. A najlepsze jest to połączenie, gdy architektura ożywa w zetknięciu z piękną muzyką - mówił w Dwójce czeski dyrygent Vaclav Luks, który gościł na tegorocznym festiwalu Actus Humanus.
Zobacz więcej na temat:  Actus Humanus Vaclav Luks Michał Dębski MUZYKA Dwójka Gdańsk muzyka dawna KULTURA

Actus Humanus. Szef artystyczny festiwalu: cieszę się, że wkoło wszystko się zmienia, a u nas jest stałe

- Od 2017 roku, czyli odkąd realizujemy festiwal w dwóch odsłonach: "Resurrectio" podczas Wielkiego Tygodnia oraz "Nativitas" przed Świętami Bożego Narodzenia, podjęliśmy decyzję, że prezentujemy dwa koncerty dziennie. Do udziału w nich zapraszamy zarówno najlepszych artystów polskich, jak i światowe sławy wykonawstwa historycznego. To jest niezmienne - mówił w Dwójce Filip Berkowicz, dyrektor artystyczny festiwalu Actus Humanus.
Zobacz więcej na temat:  Actus Humanus Filip Berkowicz Jakub Kukla Gdańsk Dwójka KULTURA MUZYKA muzyka dawna Vaclav Luks

Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych. Eric Guo: te fortepiany to coś pozaziemskiego

- Instrumenty historyczne są czymś niezwykłym. Instrumenty współczesne dają oczywiście mnóstwo możliwości, ale moim zdaniem brzmienie fortepianów z epoki przewyższa wszystko. Bardzo blisko zaprzyjaźniłem się z Pleyelem z 1842 roku z kolekcji Edwina Beunka. To najlepszy instrument, z jakim miałem kiedykolwiek do czynienia - mówił w Dwójce Eric Guo, zwycięzca II Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych koncert koncerty koncerty w Polskim Radiu filharmonia narodowa Fryderyk Chopin Eric Guo Piotr Pawlak Angie Zhang Yonghuan Zhong Artur Szklener Vaclav Luks