II Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych. "Moi faworyci są w II etapie"

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2023 13:00
Trwa II Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych. W niedzielę (8.10) poznaliśmy nazwiska uczestników, którzy przeszli do II etapu. - Muszę powiedzieć, i sam troszkę się temu dziwię, że oczekiwałem na ogłoszenie werdyktu z takim zdenerwowaniem, jakbym co najmniej sam w tym konkursie uczestniczył - przyznał komentator Andrzej Sułek w "Kanonie Dwójki".
II Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych kolejne emocje przyniesie już we wtorek (10.10)
II Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych kolejne emocje przyniesie już we wtorek (10.10)Foto: Wojciech Grzędziński/NIFC
 • Od 5 do 15 października w Warszawie odbywa się II Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych.
 • Sesje konkursowe wystartowały 6 października i potrwają do 15 października. Wszystkie przesłuchania transmitujemy na naszej antenie.
 • Zakończony w niedzielę (8.10) I etap podsumowali w "Kanonie Dwójki" Andrzej Sułek i Marcin Majchrowski.

Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych - wyniki I etapu

Decyzją jury pod przewodnictwem Wojciecha Świtały do II etapu zakwalifikowało się 15 uczestników:

 • Alice Baccalini, Włochy
 • Joanna Goranko, Polska
 • Eric Guo, Kanada
 • Saya Kamada, Japonia
 • Hyunji Kim, Korea Południowa
 • Mariia Kurtynina, Rosja
 • Nicolas Margarit, Australia/Hiszpania
 • Martin Nöbauer, Austria
 • Piotr Pawlak, Polska
 • Kamila Sacharzewska, Polska
 • Jannik Truong, Niemcy
 • Ludovica Vincenti, Włochy
 • Derek Wang, USA
 • Angie Zhang, USA
 • Yonghuan Zhong, Chiny

Faworyci w II etapie

Poniedziałek (9.10) to dzień wolny od przesłuchań, który w Dwójce poświęciliśmy na podsumowanie zmagań I etapu konkursu. Swoimi odczuciami i przemyśleniami w "Kanonie Dwójki" podzielili się Andrzej Sułek i Marcin Majchrowski.

- Na szczęście nie mam poczucia głębokiej niesprawiedliwości i w sumie w znacznej mierze się z tym werdyktem zgadzam - przyznał Andrzej Sułek. - Brakuje mi może dwóch nazwisk, których chciałbym słuchać dalej. Natomiast ci wszyscy, którzy byli moimi mocnymi faworytami, na szczęście się na tej liście znaleźli, i również ci, co do których miałem bardzo poważne zastrzeżenia, takie wręcz dyskwalifikujące, nie znaleźli się wśród tych promowanych do II etapu - dodał.

Jak przyznał, na niedzielne ogłoszenie wyników I etapu oczekiwał w ogromnych emocjach. - Państwo rozumieją, konkursy to są niepowtarzalne chwile - podkreślił Marcin Majchrowski.

Znamy nazwiska 15. pianistów, którzy zakwalifikowali się do II etapu II Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych:

Prof. Wojciech Świtała ocenia I etap

Werdykt podsumował dla Dwójki także przewodniczący jury prof. Wojciech Świtała.

- Ja mam tę możliwość porównania z poprzednim konkursem, tak że wydaje się, że mieliśmy okazję posłuchać wielu osób bardziej świadomych instrumentu historycznego, bardziej eksperymentujących, czujących się bardziej swobodnie na estradzie pod względem improwizacyjności, wariantowości, preludiowania przed utworami - mówił przewodniczący jury. - Wydaje mi się, że jest to krok generalnie chyba w dobrym kierunku, na pewno nowego spojrzenia na pewne elementy interpretacji, nie tylko Chopinowskiej - dodał.


Posłuchaj
109:18 2023_10_09 10_00_Kanon_Dwojki.mp3 II Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych. Andrzej Sułek: moi faworyci są w II etapie (Kanon Dwójki)

 

35 pianistów z 14 krajów

Jury eliminacji zakwalifikowało do konkursu głównego 35 osób z 14 krajów. Uczestnicy zostali wyłonieni spośród 84 kandydatów, którzy zgłosili swoje aplikacje. Uczestniczący w konkursie pianiści mają do dyspozycji fortepiany historyczne z kolekcji Instytutu Chopina, kopie instrumentów z epoki oraz instrumenty udostępnione przez zaprzyjaźnione kolekcje europejskie. Konkursowe zmagania odbywają się w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Na czym polega Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych?

Harmonogram Konkursu przewiduje trzy etapy, ostatni z udziałem {oh!} Orkiestry Martyny Pastuszki. Całość zakończy koncert laureatów.

 • I etap: piątek-niedziela (6-8 października)
 • II etap: wtorek-środa (10-11 października)
 • Finały: piątek-sobota (13-14 października)
 • Koncert laureatów: niedziela (15 października), godz. 19.00

ZOBACZ: szczegółowy harmonogram transmisji konkursowych.

W I i II etapie każdego dnia odbędą się dwie sesje przesłuchań - poranna (od 10.00 do 14.00) oraz wieczorna (od 17.00 do 21.00). W etapie finałowym przesłuchania będą trwały w godz. 18.00-21.30.

ZOBACZ PODSUMOWANIE SESJI PORANNEJ (DZIEŃ 1.):

[źródło: Dwójka - Program 2 Polskiego Radia/YouTube] 

ZOBACZ PODSUMOWANIE SESJI WIECZORNEJ (DZIEŃ 1.):

[źródło: Dwójka - Program 2 Polskiego Radia/YouTube] 

Konkurs Chopinowski na Instrumentach Muzycznych - transmisje w Dwójce

Program 2 Polskiego Radia będzie transmitował wszystkie przesłuchania, a także koncert laureatów. Nie zabraknie także komentarzy naszych redaktorów, którzy na bieżąco będą omawiać występy uczestników.

Tomasz Ritter zwycięzcą pierwszej edycji konkursu

Pierwsza edycja Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych odbyła się we wrześniu 2018 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Stała się jednym z kluczowych elementów programu obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości realizowanego przez NIFC, do której zgłosiło się blisko 60 pianistów z 19 państw. Jej zwycięzcą został Polak - Tomasz Ritter.

***

Tytuł audycji: Kanon Dwójki

Prowadzili: Andrzej Sułek i Marcin Majchrowski

Data emisji: 9.10.2023

Godziny emisji: 10.00-12.00

mgc

Czytaj także

Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych. Artur Szklener: będą pianiści z całego świata

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2023 17:00
- Ideą konkursu jest połączenie dwóch pomysłów, do pewnego stopnia dwóch światów. Z jednej strony to magia wielkiego Konkursu Chopinowskiego, w 2027 roku będziemy obchodzić jego stulecie. Drugim aspektem tego wciąż nowego przedsięwzięcia jest wykonawstwo "historycznie zorientowane", na instrumentach z epoki, zgodnie z prawidłami z epoki, gdy te utwory powstały - mówił w Dwójce Artur Szklener, dyrektor NIFC.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych. "To wejście w inny świat muzyki"

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2023 21:00
- To danie wykwintne, które nie oszukuje naszych kubków smakowych. Smak to najlepsze słowo, które opisuje muzykę sięgającą po inne zmysły, gdy chce się o niej mówić. Chodzi nam o ten stylistyczny rys, który był brzmieniem, sonosferą dla Fryderyka Chopina - mówił w Dwójce Stanisław Leszczyński, zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.
rozwiń zwiń