Instalacje dźwiękowe, akordeon i granice rozpadu

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2020 14:58
Sławę w jazzowym świecie Andrea Parkins zdobyła jako podpora znakomitego tria z saksofonistą Ellerym Eskelinem i perkusistą Jimem Blackiem. Jednak dźwiękowe uniwersum artystki wykracza daleko poza najbardziej nawet awangardowy jazz.
Andrea Parkins
Andrea ParkinsFoto: L. Parkins

Posłuchaj
116:23 2020_12_16_23_00_13_PR2_Nocna_strefa.mp3 Andrea Parkins o swojej muzycznej drodze (Nocna strefa/Dwójka)

 

W wywiadzie wybitna akordeonistka, pianistka i artystka soundartowa opowiadała o fascynacjach muzyką elektroniczną i początkowych trudnościach w graniu muzyki freejazzowej, o roli etyki w artystycznych działaniach w przestrzeni miejskiej oraz ustawicznym stosowaniu typowej gestykulacji klasycznej pianistki podczas grania na… laptopie.

"Ważne w przypadku elektroniki jest to – opowiada Andrea Parkins – że można jej używać jako środka budowania metafor. Czy w ogóle – do budowania pewnego znaczenia. W zasadzie to mnie w niej interesuje – elektronika jako sposób na badanie relacji między ciałem, gestem, obiektami i czasem. Naprawdę można to za jej pomocą osiągnąć i to w niej lubię".

W rozmowie z Andreą Parkins nie pominęliśmy też wątku jej polskiego pochodzenia.

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadzili: Tomasz Gregorczyk i Janusz Jabłoński

Gość: Andrea Parkins (pianistka, akordeonistka)

Data emisji: 16.10.2020

Godzina emisji: 23.00


Czytaj także

Kamil Piotrowicz: od początku poszukiwałem własnej drogi

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2020 11:45
- Dla mnie pandemia jest okresem naprawdę dużego spokoju i to słychać w moich utworach i improwizacjach - mówił pianista i kompozytor Kamil Piotrowicz, który był gościem "Poranka Dwójki".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tomasz Chyła Quintet w cyklu Jazz.PL

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2020 21:12
Tomasz Chyła Quintet to jeden z najciekawszych zespołów młodego pokolenia polskiego jazzu. Transmisja koncertu kwintetu w ramach cyklu Jazz.PL odbyła się w piątek (18.12) na antenie, dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku Dwójki i kanale YouTube Polskiego Radia. Zachęcamy do obejrzenia zapisu wideo.
rozwiń zwiń