Gianluigi Trovesi. Free w pomidorach

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2021 17:07
Gościem "Rozmów improwizowanych" był Gianluigi Trovesi - klasycznie wykształcony włoski klarnecista i saksofonista altowy.
Okładka debiutanckiej płyty Gianluigiego Trovesiego
Okładka debiutanckiej płyty Gianluigiego TrovesiegoFoto: materiały prom.

Posłuchaj
115:50 2021_05_19 23_00_10_PR2_Rozmowy_improwizowane.mp3 Spotkanie z Gianluigim Trovesim, włoskim klarnecistą i saksofonistą altowym (Rozmowy improwiowane/Dwójka) 

Postać Gianluigiego Trovesiego to pół wieku historii włoskiego jazzu w całym jego bogactwie. Klasycznie wykształcony klarnecista i saksofonista altowy w szczególny sposób łączy intelekt z ludowym liryzmem i jazzową spontanicznością. Fascynuje się operą, nagrywa swoje interpretacje Monteverdiego, jego płyty pełne są aluzji literackich (Umberto Eco), a jednocześnie skrzą się humorem. Chętnie też nawiązuje do swoich najwcześniejszych doświadczeń muzycznych – gry w tradycyjnym włoskim zespole tanecznym.

Na koncertach mojego oktetu trębacz Pino Minafra przedstawiał wszystkich na finał – mówi Trovesi – Pino nie mogłby być bardziej południowy niż jest. Jest z Puglii, we krwi ma potrzebę tańca, okrzyków itd. To był fundamentalny element muzyki oktetu, oddający wrażenie żaru Włoskiego Południa. Minafra miał więc momenty, kiedy mógł się zachowywać jak sprzedawca na rynku w trakcie festynu,  głośno nawołujący klientów i zachwalający towar. Mógł być niczym sprzedawca pomidorów albo salami.

W audycji Gianluigi Trovesi opowiadał o atmosferze amatorskiego muzykowania w lombardzkim miasteczku, słynnej Italian Instabile Orchestra, micie Orfeusza i Eurydyki i drodze, która pozwoliła mu na wykrystalizowanie wyjątkowego głosu na mapie europejskiego jazzu.

***

Tytuł audycji: Nocna strefa (Rozmowy improwizowane)

Prowadzili: Tomasz Gregorczyk i Janusz Jabłoński

Gość: Gianluigi Trovesi (klarnecista i saksofonista altowy)

Data emisji: 19.05.2021

Godzina emisji: 23.00

Czytaj także

Joe Morris: granie jest moim życiem

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 08:07
- Nie byłem świadom, jak głęboki wpływ ma na mnie granie muzyki. Oczywiście wiem, że wciąż się czegoś uczę, grając i myśląc o tym, co zagrałem. Muszę zatem przyznać, że aktualna sytuacja odebrała mi trochę energii - mówił o czasie izolacji z powodu pandemii gitarzysta i improwizator Joe Morris.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wrzeszcz!". Mikołaj Trzaska: straciłem kilka sztywnych poglądów na swój temat

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2020 19:37
- Dopiero teraz, trochę po czasie, zorientowałem się, że nie jest ze mną tak źle, jak myślałem. Dobrze zobaczyć siebie zamkniętego w okładce. Rzadko kiedy ma się okazję przeczytania o sobie jako o kimś, kto jest kimś poza sobą. Poczułem rodzaj wyzwolenia i zrobiło mi się lekko - mówił w Programie 2 Polskiego Radia bohater i narrator autobiograficznej książki "Wrzeszcz!".
rozwiń zwiń