50. urodziny Mikołaja Trzaski. Zobacz wideo!

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2016 16:00
W Międzynarodowym Dniu Jazzu koncertowo świętowaliśmy okrągły jubileusz jednego z najważniejszych polskich jazzmanów.
50. urodziny Mikołaja Trzaski (na zdj. Solenizant) - koncert w Studiu Koncertowym PR im. W. Lutosławskiego. Międzynarodowy Dzień Jazzu, 30 kwietnia 2016 r.
50. urodziny Mikołaja Trzaski (na zdj. Solenizant) - koncert w Studiu Koncertowym PR im. W. Lutosławskiego. Międzynarodowy Dzień Jazzu, 30 kwietnia 2016 r.Foto: Łukasz Kowalski/IAR

50 lat minęło jak jeden dzień… 7 kwietnia Mikołajowi Trzasce stuknęła pięćdziesiątka. Czy ktoś jeszcze nie wie, o kim mowa? Kompozytor, saksofonista, klarnecista, wydawca, autor muzyki filmowej i teatralnej, muzyk związany z zespołami: Miłość, Łoskot, The Users, NRD, Gdańskie Słoniki, Masło, Shofar, Ircha, Resonance Ensemble, Inner Ear i pewnie z jeszcze kilkoma innymi. Zresztą te wyliczanki przy okazji koncertu urodzinowego,nie mają aż takiego znaczenia. Był to po prostu wyjątkowy wieczór - ułożony przez Jubilata.

Zaczęła Ircha, czyli jedyny na świecie kwartet klarnetowy, następnie na estradzie pojawił się Grochów Głosem z udziałem Andrzeja Stasiuka, w finale zaś Trzaska zagrał ze swoimi ulubionymi Duńczykami z Volume Trio.

Program:

Ircha - kwartet klarnetowy: Michał Górczyński, Paweł Szamburski, Wacław Zimpel, Mikołaj Trzaska

***

Grochów Głosem: Andrzej Stasiuk, Raphael Rogiński, Paweł Szpura, Mikołaj Trzaska

***

Volume Trio: Peter Friis Nielsen, Peter Ole Jorgensen, Mikołaj Trzaska

***

Tytuł audycji: "Filharmonia Dwójki"

Data emisji: 30.04.2016

Godzina emisji: 19.00

mm/mc

Czytaj także

Trzaska: nie jestem w stanie oglądać "Róży"

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2012 11:40
- Miałem wielkie obawy, żeby grać tak intymną muzykę na festiwalu. Myślałem, że jest ona stworzona do intymnych przestrzeni, a po tym koncercie jestem w szoku - mówił kompozytor muzyki do filmu Wojtka Smarzowskiego po pierwszym wykonaniu na żywo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mikołaj Trzaska: muzyka jest odpowiedzią na rzeczywistość

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2012 03:12
– Ona zawsze będzie odzwierciedleniem rzeczywistości. Nigdy odwrotnie. To fantazja pójdzie za muzyką, ale rzeczywistość za nią nie pójdzie. Muzyka może uwolnić wielką fantazję. I to jest coś, czego ja się trzymam – mówił w Dwójce wybitny muzyk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mikołaj Trzaska: z muzyką mam tak, jak ludzie z głuszy

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2012 12:40
Film "Róża" to jedna z najbardziej wstrząsających polskich produkcji ostatnich lat. O pracy nad ścieżką dźwiękową do tego obrazu opowiedział w Czwórce jej autor, Mikołaj Trzaska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Od Miłości do Łoskotu. Mikołaj Trzaska nocą

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2015 19:00
Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński spotkali się z Mikołajem Trzaską, jednym z najważniejszych muzyków jazzowych w Polsce.
rozwiń zwiń