Liudas Mockunas - zanurzony w improwizacji

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2022 00:55
Wychował się - jak mówi - za kulisami, bo jego ojciec był koncertującym saksofonistą i klarnecistą. W pierwszą trasę po Austrii, Szwajcarii i Niemczech wyjechał (już jako muzyk!) kiedy miał jedenaście lat. To były "Rozmowy improwizowane" z litewskim saksofonistą i klarnecistą Liudasem Mockunasem.
Liudas Mockunas
Liudas MockunasFoto: archiwum prywatne

Dziś działa na rozkwitającej wileńskiej scenie muzyki improwizowanej, a na tamtejszej akademii muzycznej współtworzy seminarium magisterskie z muzyki współczesnej i improwizowanej, które przyciąga młodych muzyków klasycznych i jazzowych. 

Nasz dzisiejszy gość ma w swoim dorobku między innymi dwupłytowy cykl "Hydro", w ramach którego wykorzystuje wodę jako narzędzie modyfikacji brzmienia i – nomen omen – źródło inspiracji.

Postanowiliśmy więc pójść tym tropem i po rozmowie zaprezentować inne nagrania z wodą w tle (lub na pierwszym planie, na przykład "Wet Is Dry" Wojtka Kurka, "Liquid Powder" tria Don Malfon-Florian Stoffner-Vasco Trilla, "Returning To Drown Myself, Finally" Nate’a Wooleya czy kultowy album "Bath Of Surprise" Steve’a Beresforda.

***

"Rozmowy improwizowane"  to spotkania Janusza Jabłońskiego i Tomasza Gregorczyka z gwiazdami światowej awangardy jazzowej.

Co tydzień oddajemy głos artystom, którzy zmienili i wciąż zmieniają oblicze nie tylko jazzu, lecz także całej muzyki współczesnej.


Posłuchaj
116:09 2022_12_07 23_00_07_Dwojka_Nocna_strefa.mp3 Liudas Mockunas - zanurzony w improwizacji (Nocna strefa/Dwójka)

 

***

Tytuł audycj: "Rozmowy improwizowane" w cyklu "Nocna strefa"

Prowadzili: Janusz Jabłoński i Tomasz Gregorczyk

Gość: Liudas Mockunas (litewski saksofonista i klarnecista)

Data emisji: 23.11.2022

Godzina emisji: 23.00

mo

Czytaj także

Człowiek, który ma na imię Miłość. Pozytywny świat Wadady Leo Smitha

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2017 08:28
Wadada Leo Smith to jedna z najbardziej charyzmatycznych osobowości współczesnego jazzu, dlatego poświęcimy mu aż dwie części "Rozmów Improwizowanych". W pierwszym fragmencie przedstawił nam swoje spojrzenie na politykę i... zdradził sposób na wieczną młodość.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marcin Masecki gra przeboje Zygmunta Karasińskiego [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2022 19:00
Podczas tego wieczoru z cyklu "Jazz.PL" znakomity pianista, kompozytor i aranżer Marcin Masecki przypomniał twórczość pioniera polskiego jazzu – Zygmunta Karasińskiego. 
rozwiń zwiń