John Tilbury. Nigdy nie wierz socjaldemokratom!

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2015 20:00
Zapraszamy do wysłuchania pierwszej części rozmowy z legendarnym brytyjskim pianistą i improwizatorem. Na kolejną odsłonę tego spotkania zaprosimy Państwa już niedługo.
Audio
John Tilbury związany jest w sposób szczególny z Polską
John Tilbury związany jest w sposób szczególny z PolskąFoto: Andy Newcombe, lic. CC 2.0 (flickr)

Tilburego (rocznik 1936) uważa się za jednego z najwybitniejszych interpretatorów muzyki Mortona Feldmana, a jego przyjacielem był Cornelius Cardew (biografia kompozytora autorstwa pianisty ukazała się w 2008 roku). Jest też cenionym improwizatorem - tu należy wspomnieć przede wszystkim kolektyw AMM oraz współpracę z Evanem Parkerem, Johnem Butcherem czy Kenem Vandermarkiem. Ważnym epizodem w życiorysie pianisty jest kilkuletni pobyt w Warszawie (początek lat sześćdziesiątych), podczas którego studiował u Zbigniewa Drzewieckiego, pomagał Lutosławskiemu w prowadzeniu anglojęzycznej korespondencji i chłonął odwilżową atmosferę.

W pierwszym z dwóch spotkań w "Rozmowach improwizowanych" John Tilbury opowie właśnie o Warszawie lat sześćdziesiątych i skomentuje - w sobie tylko właściwy sposób - aktualną sytuację polityczną na Wyspach Brytyjskich.

Ważnym tematem naszej rozmowy będzie też płyta "Playing With a Dead Person", która ma się ukazać w drugiej połowie grudnia nakładem oficyny Bołt. Słuchacze Dwójki będą mieli okazję wysłuchać trzech fragmentów z tej płyty na miesiąc przed oficjalną premierą. Materiał na tym krążku to nagrania duetowe z Derekiem Baileyem zarejestrowane... po jego śmierci. Jak do tego doszło?

***

Tytuł audycji: Rozmowy improwizowane 

Prowadzą: Tomasz Gregorczyk i Janusz Jabłoński

Gość: John Tilbury

Data emisji: 19.11.2015

Godzina emisji: 22.30

mm/jp/mc

Czytaj także

W "Pardon, To Tu" muzycy szukają się na ścianie

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2014 17:00
- Najważniejsze dla nas było pierwsze sto koncertów, na które nikt nie przyszedł - mówił w Dwójce Daniel Radtke, twórca warszawskiego klubu "Pardon, To tu".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zakir Hussain: po narodzinach tata wyśpiewał mi rytm

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2015 08:00
O tym, dlaczego nie został gwiazdą rocka, oraz o rytmicznych różnicach między Indiami a Zachodem gwiazda EtnoKrakowa - Zakir Hussain opowiadał w Dwójce.
rozwiń zwiń