X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Sopot: miasto jazzu, literatury i eks-warszawiaków

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2018 16:00
- Zakończenie drugiej wojny światowej oznaczało dla miasta całkowitą wymianę społeczności. Przybyło tu wielu ludzi z Kresów, ale też ze zniszczonej Warszawy – mówiła w Dwójce Karolina Babicz-Kaczmarek, dyrektorka Muzeum Sopotu.
Audio
  • Sopot: miasto jazzu, literatury i imigrantów (Dwójka na miejscu - znaki Niepodległej)
Spotkanie z Magdaleną Grzebałkowską w plenerowym studiu na Placu Zdrojowym w Sopocie. Arkadiusz Janiczek czyta fragmenty biografii Komedy
Spotkanie z Magdaleną Grzebałkowską w plenerowym studiu na Placu Zdrojowym w Sopocie. Arkadiusz Janiczek czyta fragmenty biografii KomedyFoto: Małgorzata Szymankiewicz

Łazienki Królewskie 1200.jpg
Łazienki Królewskie. Zielona enklawa z bogatą historią

W ramach wakacyjnego cyklu "Dwójka na miejscu - znaki Niepodległej" zawitaliśmy do Sopotu. W plenerowym studiu rozmawialiśmy m.in. o przedwojennej, jak i powojennej historii tego miasta. Jej znawczyni Karolina Babicz-Kaczmarek podkreśliła, że Sopot, który otrzymał prawa miejskie w 1901 roku, od początku projektowano z myślą o funkcjach uzdrowiskowych. – W tym kierunku została zaplanowana cała infrastruktura. Do tego osiedlali się tu ludzie raczej o grubych portfelach, stąd willowa zabudowa i charakterystyczne dla miejscowości uzdrowiskowych werandy.

Dyrektorka Muzeum Sopotu opowiedziała, że wielu powojennych sopocian przyjechało z głębi kraju, ze względu na możliwość zamieszkania nad morzem. Z kolei w latach 50. Sopot stał się mekką dla miłośników jazzu. To tutaj w roku 1956 odbył się pierwszy w Polsce festiwal poświęcony tej muzyce. O próbach odtworzenia historii festiwali nazywanych przez Tyrmanda "sweterkowymi" opowiedziała w audycji Magdalena Grzebałkowska autorka książki "Komeda. Osobiste życie jazzu"

Plenerowe studio Dwójki odwiedziła m.in. aktorska para Dorota Landowska i Mariusz Bonaszewski, które opowiedziała o swoich rolach w słuchowiskach i spektaklach prezentowanych w ramach sopockiego festiwalu "Dwa Teatry".

W audycji przywołaliśmy również wątek związany z pobytem Zbigniewa Herberta w tym mieście oraz przybliżyliśmy historię Opery Leśnej i aktualny program Polskiej Filharmonii Kameralnej.

P2390320.jpg
11 miast, czyli "Dwójka na miejscu – Znaki Niepodległej"

***

Tytuł audycji: Dwójka na miejscu - Znaki Niepodległości

Prowadzą: Monika Zając i Paweł Siwek

Goście: Trio Kuby Grzywacza, Karolina Babicz-Kaczmarek - dyrektorka Muzeum Sopotu, Magdalena Grzebałkowska - reportażystka, Dorota Landowska i Mariusz Bonaszewski - aktorzy, Marta Czarnecka - organizatorka festiwalu Literacki Sopot, Andrzej Franaszek - literaturoznawca, Dariusz Błaszczyk - reżyser, Marcin Bosak - aktor, Wojciech Rajski - założyciel Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot, Wojciech Fułek - pisarz, Alicja Podrażnik - specjalistka do spraw promocji Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie

Data emisji: 30.06.2018

Godzina emisji: 15.00

Dwójka na miejscu 
pg/mko
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"To, co działo się w Polsce po 1918 r. to był niezwykły czas"

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2018 18:12
- Kumulowali się wtedy ludzie o wielu talentach, odważni, z wyobraźnią i bardzo dobrze wykształceni. Być może jest to najważniejsza rzecz, o której powinniśmy pamiętać, że ta Rzeczpospolita mogła w ogóle być odbudowana, a nawet zaczęła liczyć się w Europie - mówiła w Dwójce Anna Ferens, reżyserka filmu "Rzeczpospolita. Reaktywacja".
rozwiń zwiń