Łazienki Królewskie. Zielona enklawa z bogatą historią

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2018 18:25
- Jako muzealnicy mamy jeszcze sporo pracy, żeby pokazać Łazienki nie tylko jako rezydencję króla Stanisława Augusta, ale także w kontekście szeregu zdarzeń, które miały miejsce w okresie póżniejszym: powstania listopadowego czy wydarzeń związanych z obchodami stulecia niepodległości - mówił Antoni Krzysztof Sobczak, wicedyrektor warszawskich Łazieniek.
Audio
  • Łazienki Królewskie w Warszawie (Dwójka na miejscu - Znaki Niepodległej)
Dwójka na miejscu - Znaki Niepodległej. Odcinek w Łazienkach Królewskich w Warszawie
"Dwójka na miejscu - Znaki Niepodległej". Odcinek w Łazienkach Królewskich w WarszawieFoto: Piotr Piorun/PR

Od 23 czerwca w każdą sobotę wakacji radiowa Dwójka transmitować będzie z różnych miast Polski dwugodzinną audycję. W tym roku nazwa cyklu to "Dwójka na miejscu – Znaki Niepodległej", będąca nawiązaniem do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Audycję każdoroazowo poprzedzą spotkania z dziennikarzami i działania plenerowe skierowane do lokalnych społeczności.

Inauguracja odbyła się w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Już o godz. 12.00 Beata Kwiatkowska i Paweł Siwek spotkali się ze słuchaczami przy Pałacu na Wodzie, a następnie udali się wpólnie na wędrówkę po zespole pałacowo-ogrodowym. Wysłuchać można było również minikoncertu muzyków z Polskiej Opery Królewskiej, a także skorzystać z "Wymienialni książek" i w ten sposób ulubione, przeczytane już lektury wymienić na tytuły wcześniej nieznane. Ponadto fragmenty powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza "Kariera Nikodema Dyzmy" czytał Andrzej Mastalerz, a w związku z wystawą "ONNA. Piękno, siła, ekstaza" odbył się pokaz sztuki walki karate w stylu tradycyjnym.

O godz. 15.00 rozpoczęła się transmisja na antenie. Otworzył ją występ duetu Marta Boberska i Andrzej Klimczak z kwartetem muzyków z Polskiej Opery Królewskiej w składzie Małgorzata Zalewska, Jolanta Bartnik, Dariusz Smoliński, Maciej Skowroński. Wspólnie wykonali oni "Là ci darem la mano" Wolfganga Amadeusa Mozarta. Następnie o ofercie Łazienek opowiadał wicedyrektor placówki dr Antoni Krzysztof Sobczak. Nie mogło zabraknąć również spaceru po najważniejszych miejscach pałacowo-ogrodowego zespołu: Pałacu na Wyspie, Podchorążówce, Amfiteatrze i Teatrze Stanisławowskim, a także po samym ogrodzie. 

lato_muzyka_1200.jpg
Lato na antenie Dwójki. Rusza nowa ramówka

O Warszawie w przede dniu odzyskania przez Polskę niepodległości, o Józefie Piłsudskim i jego obecności w Łazienkach opowiadał przewodnik Adrian Sobieszczański, natomiast o wystawie "ONNA. Piękno, siła, ekstaza" - jej kuratorka Beata Romanowicz. A na 59. sezon Koncertów Chopinowskich zapraszał znakomity pianista Karol Radziwonowicz, który już w najbliższą niedzielę (24.06) zagra recital pod pomnikiem Fryderyka Chopina. 

***

Tytuł audycji: Dwójka na miejscu - Znaki Niepodległości

Prowadzą: Beata Kwiatkowska i Paweł Siwek

Goście: dr Antoni Krzysztof Sobczak (zastępca dyrektora Łazienek Królewskich w Warszawie), Krystyna Mikucka-Stasiak, Michał Kowalski i Anna Marat (Muzeum Łazienki Królewskie), Beata Werner (główny ogrodnik Łazienek Królewskich), Adrian Sobieszczański (przewodnik warszawski), Beata Romanowicz (kuratorka wystawie "ONNA. Piękno, siła, ekstaza"), 
Piotr Skowroński (Ośrodek Badań nad Epoką Stanisławowską w Łazienkach Królewskich), Kaja Iwińska (Muzeum Utracone), Andrzej Klimczak (zastępca dyrektora Polskiej Opery Królewskiej), Karol Radziwonowicz (pianista), Andzrzej Kruszewicz (lektor w Polskim Radiu)

Data emisji: 23.06.2018

Godzina emisji: 15.00

pg/ac

Czytaj także

13 mln zł na 218 projektów. Wyniki programu dotacyjnego "Niepodległa"

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2018 19:19
- 218 instytucji otrzyma dofinasowanie na realizację działań związanych z obchodami stulecia odzyskania niepodległości  w skali lokalnej i regionalnej – mówił w Dwójce Kamil Wnuk, rzecznik prasowy Programu "Niepodległa".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"To, co działo się w Polsce po 1918 r. to był niezwykły czas"

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2018 18:12
- Kumulowali się wtedy ludzie o wielu talentach, odważni, z wyobraźnią i bardzo dobrze wykształceni. Być może jest to najważniejsza rzecz, o której powinniśmy pamiętać, że ta Rzeczpospolita mogła w ogóle być odbudowana, a nawet zaczęła liczyć się w Europie - mówiła w Dwójce Anna Ferens, reżyserka filmu "Rzeczpospolita. Reaktywacja".
rozwiń zwiń