X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Dwójka na miejscu – Znaki Niepodległej. Ostatnie lato ‘39". Hel - miejsce, gdzie zaczyna się Polska

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2019 16:36
- Przez wiele lat Hel był miastem stategicznym i zamkniętym. Do 1995 roku trzeba było mieć przepustkę, a nieraz i znajomości, żeby móc wypoczywać tutaj na plażach - mówił w audycji "Dwójka na miejscu – Znaki Niepodległej. Ostatnie lato ‘39", Marek Dykta z Urzędu Miasta Helu.
Audio
  • Audycja "Dwójka na miejscu – Znaki Niepodległej. Ostatnie lato ‘39". Hel - miejsce, gdzie zaczyna się Polska (Dwójka)
Audycja Dwójka na miejscu  Znaki Niepodległej. Ostatnie lato 39 na Helu
Audycja "Dwójka na miejscu – Znaki Niepodległej. Ostatnie lato ‘39" na HeluFoto: PR2

Trwa wakacyjna trasa Programu 2 Polskiego Radia. Po Zakopanem, Krynicy-Zdroju, ToruniuPucku oraz Augustowie nasi dziennikarze odwiedzili Hel, nazywanym często "początkiem Polski". Od kilkunastu lat to urokliwe miejsce jest też sceną walk aliantów z hitlerowcami, o czym opowiadał ogranizator tych "starć" Marek Dyka. - W ostatnim tygodniu sierpnia ogranizujemy wydarzenie, które się nazywa D-Day Hell. To inscenizacja lądowania aliantów na plażach Normandii, która miała miejsce w roku 1944 - mówił gość audycji.

Marek Dykta opowiadał o pacyfistycznym przesłaniu tej rekonstrukcji, ale też o tym, co przyciąga miłośników militariów do Helu.

W audycji przyjrzeliśmy się też, co lokalna prasa pisała na chwilę przed wybuchem wojny w 1939 roku. Zdradziliśmy, dlaczego Gustaw Holoubek nie wyobrażał sobie wakacji bez Półwyspu Helskiego, ale też zapraszaliśmy do ostatniego prawdziwego kina w regionie, którego repertuar współtworzą widzowie. Spotkaliśmy się ponadto z miejscowym latarnikiem, którego zapytaliśmy czy, podobnie jak bohater noweli Henryka Sienkiewicza, ma czas na czytanie książek.

Wśród naszych gości znaleźli się.: Magdalena Zawadzka (aktorka teatralna i filmowa), Anna Tomiak (autorka książki "Jurata. Cały ten szpas"), Karol Kłos (latarnik z ponad trzydziestoletnim stażem), Marek Dykta (współorganizator D-Day Hel), Natalia Makałowska - Kur (Stacja Morska im. Profesora Krzysztofa Skóry), Dariusz Paradowski (dyrektor Letniego Festiwalu Kultury i Sztuki), Urszula, Patrycja i Dagmara Blindow (kino Żeglarz w Jastarni) Żanna Sępińska (Urząd Miasta Helu) i Joanna Gostkowska-Białek (kaszubska śpiewaczka i animatorka kultury).

Przed audycją na słuchaczy Dwójki – zarówno mieszkańców miasta, jak i turystów – czekało wiele atrakcji. Na scenie Bulwaru Nadmorskiego w Helu wystąpili: Rybacka Orkiestra Dęta z Jastarni, która przygotowała specjalny repertuar z okresu dwudziestolecia międzywojennego, oraz zespół Da Capo Al Fine. Ponadto odbyły się warsztaty biżuterii morskiej z ByKumejką, a Fundacja Strefa Mocy pokazała jak stworzyć profesjonalne latawce. Było można wziąć udział także w nauce tańca i śpiewu kaszubskiego, zrobić sobie zdjęcie w okolicznościowej garderobie militarnej z czasów II wojny światowej czy spróbować regionalnych potraw. Nie zabrakło oczywiście, jak co tydzień, konkursu "Dwójka na piątkę".

***

Tytuł audycji: "Dwójka na miejscu – Znaki Niepodległej. Ostatnie lato ‘39" 

Prowadzili: Paweł Siwek i Beata Kwiatkowska.

Data emisji: 3.07.2019

Godzina: 15.00

***

"Dwójka na miejscu – Znaki Niepodległej. Ostatnie lato '39" to cykl audycji plenerowych odbywających w 11 polskich miastach nawiązujących tematyką do lata 1939 roku, rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz rocznicy 1989 r. Odwiedzając kolejne miasta Dwójka zaprasza słuchaczy na spotkania, konkursy, koncerty i rozmowy, w których poruszane są nie tylko tematy związane z historią wybranych miejsc – uczestniczą w nich przedstawiciele współczesnych instytucji kultury, aktywnych w danym regionie. Wszystkie audycje są transmitowane na antenie Programu 2 w każdą sobotę w godz. 15.00-17.00.

Przed audycjami dziennikarze Dwójki prowadzą zajęcia animacyjne oraz plenerowe odsłony konkursu "Dwójka na piątkę" z atrakcyjnymi nagrodami.

W następną sobotę 10 sierpnia dziennikarze Programu 2 Polskiego Radia odwiedzą Stalową Wolę, gdzie 9 i 10 sierpnia zagra "Lato z Radiem Festiwal 2019".

Lato z Radiem w Stalowej Woli Lato z Radiem w Stalowej Woli
materiały prom.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Dwójka na miejscu - Znaki Niepodległej. Ostatnie lato '39". Relacja z Augustowa

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2019 14:33
W audycji podsumowaliśmy wszystko to, co działo się w minioną sobotę (27.07) podczas kolejnej odsłony naszej wakacyjnej akcji.
rozwiń zwiń