REKLAMA

Grzegorz Jeżowski: Kraków był istotnym miejscem podczas wojny

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2019 17:36
Wystawa "Bitwa, której nie było" jest przyczynkiem historii Krakowa, szczególnie w tych ostatnich sześciu dniach pokoju i sześciu pierwszych dniach wojny - opowiadał gość audycji "Dwójka na miejscu", kustosz Muzeum Krakowa.
Audio
  • "Dwójka na miejscu – Znaki Niepodległej. Ostatnie lato '39" w Krakowie

Kraków 8.jpg
"Dwójka na miejscu" w Krakowie - galeria zdjęć

- Chcieliśmy tą wystawą zwrócić uwagę na to, że Kraków był bardzo ważnym miastem, jeśli chodzi o sferę wojskową, ponieważ to było jedno z największych miast garnizonowych w 1939 roku. Tutaj też, w Krakowie, w dzisiejszym budynku Politechniki Krakowskiej, znajdował się sztab Armii Kraków - mówił Grzegorz Jeżewski, kurator otwieranej właśnie w Fabryce Oskara Schindlera wystawy "Bitwa, której nie było. W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej".

Jak zaznaczył gość audycji, wystawa ma zwrócić uwagę na to, co podczas wojny działo się w Krakowie, ponieważ wciąż jest mała świadomość tego, że to miasto było bombardowane i atakowane. Ekspozycja ma przypomnieć również, w jaki sposób do tego doszło.

Dlaczego Kraków został szybko zajęty? Jakie to miało konsekwencje dla miasta? I kto uratował Kraków? O tym w nagraniu.

W plenerowej audycji rozmawialiśmy także o tym, kim jest krakauerolog i o czym pisały gazety krakowskie w przeddzień wojny. Aleksandra Zaprutko-Janicka opowiadała nam, jak wyglądała galicyjska kuchnia w dwudziestoleciu międzywojennym, natomiast o Festiwalu Kultury Żydowskiej mówił nam jej twórca i dyrektor - Janusz Makuch. Gościliśmy również pisarza pochodzącego z Krakowa, Łukasza Orbitowskiego. 

Audycję z plenerowego studia Dwójki na Placu Szczepańskim w Krakowie poprzedziły (godz. 12.00-15.00) występy artystyczne i wiele atrakcji dla słuchaczy, mieszkańców miasta i turystów, w tym m.in.: warsztaty sztuki origami zorganizowane przez Muzeum Manggha, pokaz i nauka tańca przygotowana przez reprezentantów Międzyszkolnego Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca "Krakowiak". Całość rozpoczął – w samo południe – zespół Legend of Kazimierz.

Akcja "Dwójka na miejscu – Znaki Niepodległej. Ostatnie lato '39" odbywa się w ramach "Lato z Radiem Festiwal 2019", w trakcie którego w Krakowie w dniach 30-31 sierpnia wystąpiły m.in.: Chopin University Big Band, Kasia Nosowska i Skubas. Polskie Radio przygotowało również specjalne strefy: Muzyczną, Familijną i Relaksu – wszystkie wypełnione atrakcjami dla słuchaczy.

***

Tytuł audycji: "Dwójka na miejscu – Znaki Niepodległej. Ostatnie lato ‘39" 

Prowadzili: Monika Zając i Jakub Kukla

Data emisji: 31.08.2019

Godzina emisji: 15.00

***

67bc62ca-0157-4a15-bde7-5584cdf77a6c.jpg

"Dwójka na miejscu – Znaki Niepodległej. Ostatnie lato '39" to cykl audycji plenerowych odbywających w 11 polskich miastach nawiązujących tematyką do lata 1939 r., rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz rocznicy 1989 r. Odwiedzając kolejne miasta Dwójka zaprasza słuchaczy na spotkania, konkursy, koncerty i rozmowy, w których poruszane są nie tylko tematy związane z historią wybranych miejsc – uczestniczą w nich przedstawiciele współczesnych instytucji kultury, aktywnych w danym regionie. Wszystkie audycje są transmitowane na antenie Programu 2 w każdą sobotę w godz. 15.00-17.00. Przed audycjami dziennikarze Dwójki prowadzą zajęcia animacyjne oraz plenerowe odsłony konkursu "Dwójka na piątkę" z atrakcyjnymi nagrodami.

W następną sobotę 7 września dziennikarze Programu 2 Polskiego Radia zapraszają na ostatnią wakacyjną, plenerową audycję w Białymstoku.

am

Czytaj także

Kraków. "Tu się po prostu przyjemnie żyje"

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2018 16:43
- Oczywiście jest i mnóstwo wad, ale to czyni to miasto tak ukochanym. Nie jest tu idealnie - mówiła w krakowskiej odsłonie audycji "Dwójka na miejscu - Znaki Niepodległej" pisarka Gaja Grzegorzewska.
rozwiń zwiń