Gdynia: symbol spełnionego marzenia o niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2018 17:00
- Koncepcje, które legły u podstaw powstania Gdyni narodziły się w pierwszej połowie lat 20. ubiegłego wieku, ale dopiero późniejsze decyzje Eugeniusza Kwiatkowskiego doprowadziły do zbudowania portu i miasta na wielką skalę – mówił w Dwójce prof. Tadeusz Stegner.
Audio
  • Gdynia: symbol spełnionego marzenia o niepodległości (Dwójka na miejscu - znaki Niepodległej)
Skwer Stefana Żeromskiego w Gdyni. Dziennikarze Dwójki - Beata Kwiatkowska i Andrzej Sułek - prowadzą konkurs w plenerowym studiu audycji.
Skwer Stefana Żeromskiego w Gdyni. Dziennikarze Dwójki - Beata Kwiatkowska i Andrzej Sułek - prowadzą konkurs w plenerowym studiu audycji.Foto: Krzysztof Jakubowski/PR

Dwójka na miejscu 1200.jpg
Sopot: miasto jazzu, literatury i eks-warszawiaków

Kolejnym przystankiem wakacyjnej trasy "Dwójka na miejscu – Znaki Niepodległej", w ramach której odbyły się już plenerowe audycje w Warszawie (23 czerwca) i Sopocie (30 czerwca) była Gdynia. Słuchacze, którzy przyszli do plenerowego studia na Skwerze Stefana Żeromskiego, spotkali się z gośćmi Dwójki i mogli wziąć udział w audycji na żywo.

Wraz z nimi poszukiwaliśmy odpowiedzi na pytanie, dlaczego Gdynia w świadomości Polaków jest symbolem odzyskania ojczyzny i jej niepodległości. - Musimy pamiętać, że Gdynia to nie tylko port towarowy i miasto, ale również miejsce, gdzie szybko rozwijała się polska marynarka wojenna, skąd w rejs ruszały transatlantyki. To miasto było symbolem polskiej obecności na morzu - zwrócił uwagę prof. Tadeusz Stegner przypominając o roli strajku angielskich górników, wzroście popytu na węgiel w krajach skandynawskich oraz wojnie celnej z Polską prowadzonej przez Niemców, które miały niebagatelny wpływ na pozycję uzyskaną przez Gdynię.

W audycji rozmawialiśny również o najciekawszych historycznie miejscach Gdyni związanych z polskością, o Muzeum Emigracji i o najnowszej wystawie pt. "Karol Śliwka. Polskie Projekty" w Muzeum Miasta Gdyni, a także o ekspozycji Muzeum Marynarki Wojennej i planach artystycznych miasta związanych z teatrem i filmem.

Audycję "Dwójka na miejscu – Znaki Niepodległej" poprzedziły m.in. występy artystyczne i inne atrakcje dla mieszkańców miasta i turystów. Mogli oni usłyszeć koncert Trójmiejskiej Ekipy Skrzypków, wziąć udział w warsztatach robienia chorągiewek, kotylionów i bukietów papierowych czy w konkursie Programu 2 Polskiego Radia z atrakcyjnymi nagrodami.

P2390320.jpg
11 miast, czyli "Dwójka na miejscu – Znaki Niepodległej"

***

Tytuł audycji: Dwójka na miejscu - Znaki Niepodległości

Prowadzą: Beata Kwiatkowska Andrzej Sułek

Goście: prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, prof. Tadeusz Stegner z Uniwersytetu Gdańskiego, Marek Twardowski z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdyni, Tomasz Miegoń – dyrektor Muzeum Marynarki Wojennej, Leszek Kopeć – dyrektor Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz aktorka Katarzyna Figura.

Data emisji: 7.07.2018

Godzina emisji: 15.00


x

Czytaj także

Łazienki Królewskie. Zielona enklawa z bogatą historią

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2018 18:25
- Jako muzealnicy mamy jeszcze sporo pracy, żeby pokazać Łazienki nie tylko jako rezydencję króla Stanisława Augusta, ale także w kontekście szeregu zdarzeń, które miały miejsce w okresie póżniejszym: powstania listopadowego czy wydarzeń związanych z obchodami stulecia niepodległości - mówił Antoni Krzysztof Sobczak, wicedyrektor warszawskich Łazieniek.
rozwiń zwiń