X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Łazienki Królewskie. Zielona enklawa z bogatą historią

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2018 18:25
- Jako muzealnicy mamy jeszcze sporo pracy, żeby pokazać Łazienki nie tylko jako rezydencję króla Stanisława Augusta, ale także w kontekście szeregu zdarzeń, które miały miejsce w okresie póżniejszym: powstania listopadowego czy wydarzeń związanych z obchodami stulecia niepodległości - mówił Antoni Krzysztof Sobczak, wicedyrektor warszawskich Łazieniek.
Audio
  • Łazienki Królewskie w Warszawie (Dwójka na miejscu - Znaki Niepodległej)
Dwójka na miejscu - Znaki Niepodległej. Odcinek w Łazienkach Królewskich w Warszawie
"Dwójka na miejscu - Znaki Niepodległej". Odcinek w Łazienkach Królewskich w WarszawieFoto: Piotr Piorun/PR

Od 23 czerwca w każdą sobotę wakacji radiowa Dwójka transmitować będzie z różnych miast Polski dwugodzinną audycję. W tym roku nazwa cyklu to "Dwójka na miejscu – Znaki Niepodległej", będąca nawiązaniem do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Audycję każdoroazowo poprzedzą spotkania z dziennikarzami i działania plenerowe skierowane do lokalnych społeczności.

Inauguracja odbyła się w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Już o godz. 12.00 Beata Kwiatkowska i Paweł Siwek spotkali się ze słuchaczami przy Pałacu na Wodzie, a następnie udali się wpólnie na wędrówkę po zespole pałacowo-ogrodowym. Wysłuchać można było również minikoncertu muzyków z Polskiej Opery Królewskiej, a także skorzystać z "Wymienialni książek" i w ten sposób ulubione, przeczytane już lektury wymienić na tytuły wcześniej nieznane. Ponadto fragmenty powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza "Kariera Nikodema Dyzmy" czytał Andrzej Mastalerz, a w związku z wystawą "ONNA. Piękno, siła, ekstaza" odbył się pokaz sztuki walki karate w stylu tradycyjnym.

O godz. 15.00 rozpoczęła się transmisja na antenie. Otworzył ją występ duetu Marta Boberska i Andrzej Klimczak z kwartetem muzyków z Polskiej Opery Królewskiej w składzie Małgorzata Zalewska, Jolanta Bartnik, Dariusz Smoliński, Maciej Skowroński. Wspólnie wykonali oni "Là ci darem la mano" Wolfganga Amadeusa Mozarta. Następnie o ofercie Łazienek opowiadał wicedyrektor placówki dr Antoni Krzysztof Sobczak. Nie mogło zabraknąć również spaceru po najważniejszych miejscach pałacowo-ogrodowego zespołu: Pałacu na Wyspie, Podchorążówce, Amfiteatrze i Teatrze Stanisławowskim, a także po samym ogrodzie. 

lato_muzyka_1200.jpg
Lato na antenie Dwójki. Rusza nowa ramówka

O Warszawie w przede dniu odzyskania przez Polskę niepodległości, o Józefie Piłsudskim i jego obecności w Łazienkach opowiadał przewodnik Adrian Sobieszczański, natomiast o wystawie "ONNA. Piękno, siła, ekstaza" - jej kuratorka Beata Romanowicz. A na 59. sezon Koncertów Chopinowskich zapraszał znakomity pianista Karol Radziwonowicz, który już w najbliższą niedzielę (24.06) zagra recital pod pomnikiem Fryderyka Chopina. 

***

Tytuł audycji: Dwójka na miejscu - Znaki Niepodległości

Prowadzą: Beata Kwiatkowska i Paweł Siwek

Goście: dr Antoni Krzysztof Sobczak (zastępca dyrektora Łazienek Królewskich w Warszawie), Krystyna Mikucka-Stasiak, Michał Kowalski i Anna Marat (Muzeum Łazienki Królewskie), Beata Werner (główny ogrodnik Łazienek Królewskich), Adrian Sobieszczański (przewodnik warszawski), Beata Romanowicz (kuratorka wystawie "ONNA. Piękno, siła, ekstaza"), 
Piotr Skowroński (Ośrodek Badań nad Epoką Stanisławowską w Łazienkach Królewskich), Kaja Iwińska (Muzeum Utracone), Andrzej Klimczak (zastępca dyrektora Polskiej Opery Królewskiej), Karol Radziwonowicz (pianista), Andzrzej Kruszewicz (lektor w Polskim Radiu)

Data emisji: 23.06.2018

Godzina emisji: 15.00

pg/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

13 mln zł na 218 projektów. Wyniki programu dotacyjnego "Niepodległa"

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2018 19:19
- 218 instytucji otrzyma dofinasowanie na realizację działań związanych z obchodami stulecia odzyskania niepodległości  w skali lokalnej i regionalnej – mówił w Dwójce Kamil Wnuk, rzecznik prasowy Programu "Niepodległa".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To, co działo się w Polsce po 1918 r. to był niezwykły czas"

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2018 18:12
- Kumulowali się wtedy ludzie o wielu talentach, odważni, z wyobraźnią i bardzo dobrze wykształceni. Być może jest to najważniejsza rzecz, o której powinniśmy pamiętać, że ta Rzeczpospolita mogła w ogóle być odbudowana, a nawet zaczęła liczyć się w Europie - mówiła w Dwójce Anna Ferens, reżyserka filmu "Rzeczpospolita. Reaktywacja".
rozwiń zwiń