Sopot: miasto jazzu, literatury i eks-warszawiaków

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2018 16:00
- Zakończenie drugiej wojny światowej oznaczało dla miasta całkowitą wymianę społeczności. Przybyło tu wielu ludzi z Kresów, ale też ze zniszczonej Warszawy – mówiła w Dwójce Karolina Babicz-Kaczmarek, dyrektorka Muzeum Sopotu.
Audio
  • Sopot: miasto jazzu, literatury i imigrantów (Dwójka na miejscu - znaki Niepodległej)
Spotkanie z Magdaleną Grzebałkowską w plenerowym studiu na Placu Zdrojowym w Sopocie. Arkadiusz Janiczek czyta fragmenty biografii Komedy
Spotkanie z Magdaleną Grzebałkowską w plenerowym studiu na Placu Zdrojowym w Sopocie. Arkadiusz Janiczek czyta fragmenty biografii KomedyFoto: Małgorzata Szymankiewicz

Łazienki Królewskie 1200.jpg
Łazienki Królewskie. Zielona enklawa z bogatą historią

W ramach wakacyjnego cyklu "Dwójka na miejscu - znaki Niepodległej" zawitaliśmy do Sopotu. W plenerowym studiu rozmawialiśmy m.in. o przedwojennej, jak i powojennej historii tego miasta. Jej znawczyni Karolina Babicz-Kaczmarek podkreśliła, że Sopot, który otrzymał prawa miejskie w 1901 roku, od początku projektowano z myślą o funkcjach uzdrowiskowych. – W tym kierunku została zaplanowana cała infrastruktura. Do tego osiedlali się tu ludzie raczej o grubych portfelach, stąd willowa zabudowa i charakterystyczne dla miejscowości uzdrowiskowych werandy.

Dyrektorka Muzeum Sopotu opowiedziała, że wielu powojennych sopocian przyjechało z głębi kraju, ze względu na możliwość zamieszkania nad morzem. Z kolei w latach 50. Sopot stał się mekką dla miłośników jazzu. To tutaj w roku 1956 odbył się pierwszy w Polsce festiwal poświęcony tej muzyce. O próbach odtworzenia historii festiwali nazywanych przez Tyrmanda "sweterkowymi" opowiedziała w audycji Magdalena Grzebałkowska autorka książki "Komeda. Osobiste życie jazzu"

Plenerowe studio Dwójki odwiedziła m.in. aktorska para Dorota Landowska i Mariusz Bonaszewski, które opowiedziała o swoich rolach w słuchowiskach i spektaklach prezentowanych w ramach sopockiego festiwalu "Dwa Teatry".

W audycji przywołaliśmy również wątek związany z pobytem Zbigniewa Herberta w tym mieście oraz przybliżyliśmy historię Opery Leśnej i aktualny program Polskiej Filharmonii Kameralnej.

P2390320.jpg
11 miast, czyli "Dwójka na miejscu – Znaki Niepodległej"

***

Tytuł audycji: Dwójka na miejscu - Znaki Niepodległości

Prowadzą: Monika Zając i Paweł Siwek

Goście: Trio Kuby Grzywacza, Karolina Babicz-Kaczmarek - dyrektorka Muzeum Sopotu, Magdalena Grzebałkowska - reportażystka, Dorota Landowska i Mariusz Bonaszewski - aktorzy, Marta Czarnecka - organizatorka festiwalu Literacki Sopot, Andrzej Franaszek - literaturoznawca, Dariusz Błaszczyk - reżyser, Marcin Bosak - aktor, Wojciech Rajski - założyciel Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot, Wojciech Fułek - pisarz, Alicja Podrażnik - specjalistka do spraw promocji Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie

Data emisji: 30.06.2018

Godzina emisji: 15.00

Dwójka na miejscu 
pg/mko
Czytaj także

"To, co działo się w Polsce po 1918 r. to był niezwykły czas"

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2018 18:12
- Kumulowali się wtedy ludzie o wielu talentach, odważni, z wyobraźnią i bardzo dobrze wykształceni. Być może jest to najważniejsza rzecz, o której powinniśmy pamiętać, że ta Rzeczpospolita mogła w ogóle być odbudowana, a nawet zaczęła liczyć się w Europie - mówiła w Dwójce Anna Ferens, reżyserka filmu "Rzeczpospolita. Reaktywacja".
rozwiń zwiń