Willis Conover - krzewiciel jazzu w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2020 15:52
Wielu dziennikarzy radiowych oddałoby wszystko za taki głos. Amerykanin w Polsce czczony niczym bóstwo, w swoim kraju znany tylko wąskiej grupie miłośników jazzu. Nic dziwnego - jego audycje emitowane były tylko poza Stanami Zjednoczonymi. Program Jazz Hour pełnił zimnowojenną funkcję szerzenia amerykańskiej kultury za żelazną kurtyną.
Okładka płyty Willis Conover meetsh Polish Jazz
Okładka płyty "Willis Conover meetsh Polish Jazz"Foto: Mat. promocyjne

Posłuchaj
99:29 2020_12_17_18_00_10_PR2_Teraz_jazz.mp3 Legendarny Willis Conover (Teraz jazz/Dwójka)

 

Bez wątpienia, to dzięki jego audycjom mógł narodzić się Polski Jazz. To dzięki jego wizycie w Polsce w 1959 roku powstało hasło Polish Jazz.

Utworów, które prezentował na falach Głosu Ameryki, w swoich domach słuchali wszyscy, a w szczególności: Jan Ptaszyn Wróblewski, Krzysztof Komeda, Michał Urbaniak czy Wojciech Karolak. Ci pionierzy polskiego jazzu z trzeszczącego radia starali się wyłapywać frazy i spisywali tematy – tak uczyli się amerykańskich standardów.

Ekstremalnie ważna postać dla polskiego jazzu – dziś trochę zapomniana – w latach 50. – popularna niczym współcześnie Beyoncé.

Willis Conover – skończyłby jutro 100 lat. Dzisiejszą audycję poświęciliśmy temu legendarnemu dziennikarzowi. Będą nagrania archiwalne, wspomnienia i płytowe białe kruki.

***

Tytuł audycji: Teraz jazz  

Prowadził: Andrzej Zieliński

Data emisji: 17.12.2020

Godzina emisji: 18.00


Zobacz więcej na temat: Jazz Andrzej Zieliński
Czytaj także

Pat Metheny: nie jestem w stanie grać muzyki, w którą nie wierzę

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2019 19:15
- Nigdy nie zależało mi na sukcesie komercyjnym, po prostu grałem muzykę, którą kochałem. Nie robiłem nic pod publiczkę - mówił w Dwójce amerykański gitarzysta jazzowy i kompozytor o legendarnym albumie z 1978 roku "Pat Metheny Group", który na świecie osiągnął szczyty popularności.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Adam Bałdych: nie chodzi o ilość dźwięków, ale o ich jakość

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2020 20:03
- Sięganie do środka, do swoich duchowych potrzeb, do kontekstu wiary, Boga, to jest coś, co mi pomogło po latach spędzonych w trasie, na koncertach, na imprezach, wrócić. I nagle moja muzyka nabrała kompletnie innego brzmienia - opowiadał w Programie 2 Polskiego Radia skrzypek Adam Bałdych.
rozwiń zwiń