REKLAMA

Artur Tuźnik: w formie piosenki nie ma nic złego

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2022 19:00
- Dla mnie kompozycja to osadzenie pewnych barier, w których każdy muzyk może dać z siebie to, co ma najlepszego. Na kompozycję składa się rozpoznanie ludzi, dla których się pisze. Wiele rzeczy zapisuję, ale jest też sporo sfer na improwizację - mówił na antenie Dwójki pianista i kompozytor Artur Tuźnik. 
Artur Tuźnik
Artur TuźnikFoto: materiały prasowe
  • Artur Tuźnik to pianista i kompozytor mieszkający w Danii od 2008 roku.
  • Określany jako "niezwykle uzdolniony improwizator", dał się poznać jako zwycięzca wielu znaczących konkursów jazzowych w Europie i zyskał miano jednego z najbardziej obiecujących pianistów swojego pokolenia.

Artur Tuźnik studiował zarówno w Rhythmic Music Conservatory, jak i Royal Danish Academy of Music i obecnie często tworzy na pograniczu muzyki klasycznej i jazzowej.

Polsko-duńska owocna współpraca

Gość Dwójki mówił, że Kopenhaga już dawno nim zawładnęła. - To niesamowite muzyczne środowisko, każda scena ma swoją reprezentację. Jest tu swego rodzaju ferment artystyczny, dookoła dzieje się bardzo dużo - powiedział Artur Tuźnik.

W Danii odbywa się festiwal Polish-Danish Jazz Days. - Polscy i duńscy muzycy tworzą go wspólnie, z inicjatywy Jazz Denmark, czyli organizacji, która od wielu lat promuje duński jazz za granicą. Ta działalność łączy wiele krajów i środowisk - podkreślił.

Ważny aspekt improwizacji

Albumy jego tria, kwintetu oraz crossoverowego zespołu The Space Above (2021) zostały w ostatnich latach doskonale przyjęte przez krytykę oraz publiczność. - Basso continuo w baroku i forma notacji standardów jazzowych są bardzo podobne. Cenię sobie tę szeroką paletę, gram w zespołach prezentujących różnorodną twórczość. Płyty nagrywane na żywo mają swoją charakterystyczną energię, taka forma nagrania podkreśla improwizacyjny aspekt tej muzyki - powiedział pianista.


Posłuchaj
59:50 2022_05_17 18_02_04_PR2_Teraz_jazz.mp3 Artur Tuźnik: w formie piosenki nie ma nic złego (Teraz jazz/Dwójka)

 

Międzynarodowy skład

Opowiedział także o zespole, z którym stworzył najnowszy album "Spring". - Muzycy są z Kopenhagi, aczkolwiek niektórzy pochodzą ze Szwecji i Norwegii. Erik Kimestad to świetny norweski trębacz o bardzo oryginalnym języku muzycznym, Petter Hängsel to mój ulubiony puzonista, Ned Ferm to amerykańsko-duński tenorzysta, jego gra jest bardzo melodyjna. Simon Olderskog Albertsen to norweski perkusista, natomiast Anders "AC" Christensen jest znany polskiej publiczności ze współpracy z Tomaszem Stańko na płycie "Dark Eyes" - wymieniał pianista i lider zespołu. 

Artur Tuźnik miał okazję współpracować z artystami, a byli wśród nich: Tomasz Stańko, Chris Cheek, Danish Radio Big Band, Thomas Agergaard, Thomas Blachman, Maciej Obara, Piotr Damasiewicz, Kuba Więcek, Janne Mark i wielu innymi. W ciągu dwóch ostatnich lat brał udział w produkcjach duńskiego radia m.in. "P8 Jazz-Alive" i "DR Fredagsscenen", gdzie grał i prezentował swoją muzykę na żywo w TV DR2 i radiu P8-Jazz. 

Czytaj też:

Pretekstem do spotkania z artystą na falach radiowej Dwójki był najnowszy album jego sekstetu zatytułowany "Spring", do którego Artur Tuźnik zaprosił czołowych przedstawicieli duńskiej sceny jazzowej. Na tej płycie pianista wyraża swoją fascynację naturą, spirytualizmem i pięknem muzycznego minimalizmu. Akustyczny jazz spod znaku Charlesa Mingusa i Niny Simone oraz skandynawskie brzmienie spotykają się tu w niezwykle inspirującej formie, a w jego kompozycjach wyraźnie słychać wpływy impresjonizmu, Ravela i Szymanowskiego oraz charakterystyczne dla niego ekspresyjne melodie i nieoczywiste formy.

Lider prezentuje zespół, który nie boi się radykalnych zwrotów akcji i potrafi łączyć intensywną energię oraz wirtuozowskie improwizacje z lirycznymi, niemal medytacyjnymi balladami.

Artur Tuźnik - fortepian, kompozycje

Erik Kimestad - trąbka

Ned Ferm - saksofon

Petter Hängsel - puzon

Anders "AC" Christensen - kontrabas

Simon Olderskog Albertsen - perkusja

***

Tytuł audycjiTeraz jazz

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Artur Tuźnik (pianista i kompozytor)

Data emisji: 17.05.2022

Godzina emisji: 18.00

mo

Czytaj także

Amalia Umeda: musiałam odnaleźć własną drogę

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2022 19:00
- Po dwunastu latach spędzonych w jednym miejscu, zastanawiałam się co dalej. Po roku przerwy zdecydowałam się na studia jazzowe do Katowic, zaczęłam szukać własnej ścieżki, napisałam własne utwory - mówiła na antenie Dwójki skrzypaczka Amalia Umeda. Pod patronatem Dwójki ukazał się debiutancki album jej zespołu pod tytułem "Nowoświt".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Aleksandrowicz: perkusja to moja miłość

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2022 18:00
- Materiał na tę płytę komponowałem, pisząc pracę magisterską, która traktuje o czasie w muzyce. Aby pogłębić ten kontekst, zacząłem czytać o czasie w fizyce i filozofii, okazało się, że to ma przełożenie na muzykę - mówił w audycji "Teraz jazz" perkusista Stanisław Aleksandrowicz. Niedawno ukazał się pierwszy album jego kwintetu zatytułowany "Teoria względności".
rozwiń zwiń