Birma. Co czeka skazanych dziennikarzy agencji Reuters’a

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2019 17:00
W audycji rozmawialiśmy o sytuacji w kraju położonym na styku Azji Południowej i Południowo-Wschodniej przechodzącego proces transformacji od brutalnej wojskowej dyktatury do demokracji.
Audio
  • Birma. Co czeka skazanych dziennikarzy agencji Reuters’a (Światowa niedziela/Dwójka)
K. Wolak nadal przebywa w zakładzie karnym
K. Wolak nadal przebywa w zakładzie karnymFoto: Shutterstock

pap dziennikarze birma 1200.jpg
Kara za prawdę. Dziennikarze pod ostrzałem reżimu

Gośćmi audycji byli Bartosz Kozakiewicz, koodrdynator wielu programów pomocowych dla Birmy oraz Jan Mikruta - dziennikarz, który realizował reportaże z tego kraju.

Władze sądownicze Birmy/Mjanmy zdecydowały o odrzuceniu apelacji złożonej przez obrońców dwóch dziennikarzy agencji Reuters’a skazanych przez sąd w Rangunie na 7 lat więzienia. Wyrok birmańskiego sądu był następstwem policyjnej prowokacji skierowanej wobec dziennikarzy badających działania birmańskiej armii w stanie Rakhine. Zdaniem ONZ birmańscy wojskowi prowadzili tam operacje zbrojne wobec ludności Rohindża noszące znamiona ludobójstwa. Jeden ze skazanych dziennikarzy był stażystą w Polskim Radiu.

Dlaczego w sprawie więzionych dziennikarzy milczy laureatka Pokojowej Nagrody Nobla, ikona birmańskiej drogi ku demokracji – Aung San Suu Kyi? Dlaczego prodemokratyczna partia tego kraju – Narodowa Liga na Rzecz Demokracji, walcząca od lat o transformację ustrojową Birmy, nie zabiera głosu w sprawie prześladowanych Rohindżów, społeczności uznanej przez ONZ za najbardziej represjonowaną mniejszość na świecie? Dlaczego egzotyczny dla Europejczyków kraj o nazwie Birma jest ważnym miejscem na mapie świata? O tym w nagraniu audycji, którą uzupełniły fragmenty archiwalnego wywiadu z Aung San Suu Kyi.

***

Tytuł audycji: Światowa niedziela

Prowadził: Krzysztof Renik

Goście: Bartosz Kozakiewicz (koodrdynator programów pomocowych) oraz Jan Mikruta (dziennikarz)  

Data emisji: 20.01.2019

Godzina emisji: 15.00

mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy papież Franciszek powie słowo "Rohingya"?

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2017 08:00
O wizycie zwierzchnika Kościoła katolickiego w Mjanmie rozmawialiśmy w Dwójce w kontekście pogromów dokonywanych w tym kraju na mniejszości muzułamańskiej Rohingya.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kara za prawdę. Dziennikarze pod ostrzałem reżimu

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2018 14:47
Kyaw Soe Oo i Wa Lone, birmańscy dziennikarze pracujący dla agencji Reutera, zostali niedawno skazani na 7 lat więzienia.
rozwiń zwiń