Polskie Radio
Section05
Mjanma

NASZ WYWIAD Birma rok po zamachu stanu. Kugiel (PISM): impas, który będzie prowadził do coraz większych tragedii

- W Birmie armia nie jest na tyle silna, żeby zdławić opór demokratyczny, a strona demokratyczna nie jest na tyle silna, żeby obalić wojskowych. Ten pat spowoduje, że będzie dochodziło do coraz większych tragedii w tym państwie - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Patryk Kugiel, analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, ekspert ds. Azji Południowej. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Birma Mjanma Azja wojsko Polski Instytut Spraw Międzynarodowych Aung San Suu Kyi

Sytuacja w Birmie. Michał Lubina: generałowie chcą wyeliminować Aung San Suu Kyi z polityki

- W zarzuty stawiane Aung San Suu Kyi nie wierzą nawet ich autorzy, jest ona przykładem wręcz purytańskiego podejścia do polityki, nigdy nie interesowały jej pieniądze, co też utrudniało jej współpracę ze skorumpowanymi do szpiku kości generałami. Gardziła i gardzi dobrami doczesnymi, ma sposób prowadzenia polityki, w której chodzi o ideały i wyższe cele, nie o pieniądze. Oskarżanie takiej osoby o korupcję jest absurdem - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Lubina, autor książek o Dalekim Wschodzie, specjalista od relacji chińsko-rosyjskich (Uniwersytet Jagielloński).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Mjanma Birma Azja

Birma: przywódca cywilnych władz w podziemiu zapowiada walkę z juntą

Ukrywający się polityk Mahn Win Khaing Than, mianowany na p.o. wiceprezydenta cywilnych władz Birmy, zapowiedział na Facebooku walkę z juntą wojskową i przywrócenie rządów demokratycznych. W pierwszym tego rodzaju wystąpieniu, zapowiedział walkę o ustanowienie "federalnej demokracji, której pragną wszyscy nasi etniczni bracia cierpiący od dziesięcioleci różnego rodzaju prześladowania ze strony dyktatury".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Wschodnia Birma Mjanma