X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Drogą przez Zaleszczyki

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2011 12:58
W audycji Ewy Stockiej-Kalinowskiej dr Małgorzata Ptasińska opowiadała o pisarzach, którzy we wrześniu 1939 roku opuszczali Polskę.
Audio

Zaleszczyki stały się synonimem klęski wrześniowej w 1939 roku. W naszej świadomości most zaleszczycki funkcjonuje jako miejsce ucieczki rządu i ewakuacji niedobitków wojska do Rumunii. Tymczasem to nie ten most i nie to miejsce: most zaleszczycki najprawdopodobniej już w 17 września znalazł się w rękach Armii Czerwonej. Wobec tego niektórzy polscy uciekinierzy przepłynęli wpław -  wśród nich był Melchior Wańkowicz.

Ewakuacja szła przede wszystkim przez most na Czeremoszu, który udało się utrzymać do 20 września. W trakcie jego obrony poległ Tadeusz Dołęga-Mostowicz.

Wśród uciekinierów była trójka poetów: Julian Tuwim, Stanisław Baliński i Antoni Słonimski. Do pewnego momentu podróżowali razem. Samo przekroczenie granicy nie było łatwe, gdyż wydano zarządzenie administracyjne, iż w czasie działań wojennych cywile nie mogą zbliżać się do pasa granicznego. "Znaczyło to tylko tyle, że w czasie wojny tylko wojskowi mają prawo uciekać za granicę" wspominał Słonimski...

Audycję przygotowała Ewa Stocka-Kalinowska.


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wańkowicz krzepi! 40 rocznica śmierci autora "Bitwy o Monte Cassino"

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2014 11:00
Z tej okazji Dwójka przypomina znakomite gawędy mistrza opowieści reportażowej z naszego cyklu "Głosy z przeszłości".
rozwiń zwiń