Przerażające oblicza chińskiego terroru

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2011 15:45
Liao Yiwu w swoich reportażach o największym kraju świata dociera do ludzi, żyjących w skrajnej nędzy i strachu.
Audio

"Prowadzący umarłych" to zbiór wywiadów z przedstawicielami najniższych warst chińskiego społeczeństwa. W opowieściach o życiu codziennym w Chinach bohaterów Liao Yiwu, ujawnia się niszcząca siła komunistycznego reżimu. Kulturowe bogactwo wielosetletniej tradycji sąsiaduje tu z okrutnym absurdem życia w skrajnej nędzy. Piotr Matywiecki – gość dwójkowego "Tygodnika literackiego" zauważył, że podtytuł książki – "Chiny z perspektywy nizin społecznych" jest bardzo ironiczny, bo w Chinach właściwie całe społeczeństwo to „niziny”.

/

źr.Wikipedia

Autor zbierał materiał do swoich reportaży tradycyjną metodą – nie nagrywał i nie spisywał wypowiedzi swoich rozmówców, ale po prostu z nimi rozmawiał. W efekcie powstała książka pełna empatii dla bohaterów. Tomasz Burek zwrócił uwagę, że Liao Yiwu wykonał prace raczej literacką niż reporterską. – Działał tak jak prawdziwy powieściopisarz, który żyje wśród ludzi i nie biega z notatnikiem cały czas i nie notuje tego co usłyszał, tylko w jakiś sposób odkłada mu się w pamięci w związku z jakąś powieścią, która pisze - mówił nasz gość.

/

Przerażających rozmiarów cierpienie i beznadzieja wypływają z każdej strony książki "Prowadąc umarłych". Liao Yiwu udziela głosu tym, którzy w kraju, zdominowanym przez "filozofię masy" są stale tłamszeni, a bieda często zmusza ich do niehumanitarnych działań – m.in. do handlu ludźmi i kanibalizmu.

W "Tygodniku literackim" o książce Liao Yiwu "Prowadzący umarłych" (wyd. Czarne 2011) dyskutowali: Iwona Smolka, Piotr Matywiecki i Tomasz Burek.

Audycję przygotowała Iwona Smolka.

Aby dowiedzieć się więcej, kliknij ikonę dźwięku w boksie Posłuchaj po prawej stronie.

(Lm)

Czytaj także

Między morderstwem a obroną wolności

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2011 07:22
"Samuel Zborowski" to nie tylko barwna historyczna opowieść, jej wymowa może być pewną interpretacją i komentarzem do naszej współczesności.
rozwiń zwiń