"Na więcej, na przepadłe" – spór o wiersze Wacława Tkaczuka

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2013 19:03
- Jestem przeciwny pakowaniu Tkaczuka między romantyków - mówił w "Tygodniku literackim" Leszek Szaruga, komentując nowo wydany tomik wierszy poety "Na więcej, na przepadłe".
Audio
  • Iwona Smolka, Leszek Szaruga i Piotr Matywiecki rozmawiają o nowym tomie wierszy Wacława Tkaczuka "Na więcej, na przepadłe" (Dwójka/Tygodnik literacki)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: LiliGraphie /Shutterstock.com

Wacław Tkaczuk, znany z anteny Dwójki jako kronikarz, komentator i egzegeta współczesnej poezji polskiej, pozostaje od wielu już lat poetyckim outsiderem. Nowy, trzeci tom autorstwa urodzonego w 1942 roku poety nosi tytuł "Na więcej, na przepadłe". Ukazuje się on po długiej przerwie wydawniczej (poprzednie tomy, "Skrzydło liścia" i "Co z ognia, co z wody", ogłosił w latach 1970 i 1977).

Najstarszy wiersz pochodzi z roku 1979, najmłodszy - z roku1999. W każdym ze swych utworów Tkaczuk dochowuje wprawdzie wierności idiomowi poezji awangardowej, ale zarazem bardzo często  - w imię deklarowanego publicznie dążenia, by porozumieć się ze sobą i z Bogiem - odwołuje się do treści religijnych. Unika przy tym przemilczania okoliczności przygód i fascynacji, a nawet obsesji, wywodzących się z innego bieguna.

Jak podkreślał Leszek Szaruga, Wacława Tkaczuka można uznać za przedstawiciela poezji awangardowej. - W jego wierszach widać zwięźle nakreślone obrazy, ponadto autor przejawia w nich skłonność do wyznań. To typowe cechy awangardy - tłumaczył. Zdaniem natomiast prowadzącej audycję Iwony Smolki, poezję Tkaczuka przenika duch romantyzmu. Z jej poglądem zgodził się Piotr Matywiecki. - Autor w każdej części tomu dąży do czegoś ponad siebie, co jest charakterystyczne właśnie dla romantyków - uzasadniał.

Wiersze ukazały się nakładem Wydawnictwa Iskry.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Czytaj także

Ptaki i ludzie Brunona Schulza

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2012 12:08
- Dzieciństwo to dla niego stan ducha, do którego my, dorośli ludzie powinniśmy dojrzeć. Jego pisarstwo właśnie jest okrężną drogą do tego wzniesienia się ku dzieciństwu - mówił w Dwójce krytyk literacki Tomasz Burek w związku z, przypadającą dziś, 70. rocznicą śmierci autora "Sklepów cynamonowych".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziwna rzecz: pisanie

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2012 14:09
W "Tygodniku literackim" omówimy książkę Małgorzaty Łukasiewicz, znakomitej tłumaczki i eseistki, poświęconej fascynującemu światu literatury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Baczyński wciąż jest najpopularniejszym polskim poetą

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2013 12:30
To film poetycko-biograficzny, wychodzący poza gatunkową klasyfikację. "Baczyński" to eksperyment. Linię narracyjną stanowi kilkanaście wierszy artysty w wykonaniu slamerów, czyli młodych poetów - opowiada Stanisław Szymański.
rozwiń zwiń