"Leśmian – encyklopedia". Kompendium wiedzy o poecie

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2021 16:00
W pierwszych dniach nowego roku zapraszaliśmy do wysłuchania fragmentów książki "Leśmian – encyklopedia", której autorem jest Jarosław Marek Rymkiewicz. Wydawnictwo ukazało się nakładem Fundacji Evviva l'arte. Czytał Andrzej Ferenc.
Andrzej Ferenc
Andrzej FerencFoto: PR2/Grzegorz Śledź

Nikt nie pisze o Leśmianie i jego poezji tak, jak poeta, Jarosław Marek Rymkiewicz, autor słynnego "Zachodu słońca w Milanówku".

Nowe wydanie klasycznej, a przy tym łamiącej konwencję biografii. Rymkiewicz wprowadził do literatury nowatorską formę, pozwalającą w oryginalny sposób ująć życie i twórczość poetów (pisał też o Mickiewiczu, Słowackim, Fredrze).

"Encyklopedia", składająca się z alfabetycznie uporządkowanych haseł – fragmentów, wydaje się obejmować całość, takie jest dążenie autora. A przecież – jak sam wielokrotnie przyznawał – z przeszłości i z czyjegoś życia zostają tylko ułamki, fragmenty, tropy, które czasem pozwalają się domyślać brakujących części, a czasem prowadzą na manowce.

Ze wstępu: "Kto chciałby dowiedzieć się czegoś o Leśmianie, jego życiu i poezji (i jeszcze czegoś o życiu literackim w jego czasach), nie będzie zawiedziony. W książce jest całość naszej obecnej wiedzy o najważniejszych wydarzeniach w życiu Leśmiana – całość, jak zawsze w takich wypadkach, niecała, ale akurat tak niecała, jak niecała jest nasza wiedza o życiu każdego człowieka i jak niecałe (nieskończone i nieogarnione) jest zawsze i wszędzie każde życie. W książce, pod formą encyklopedyczną, kryją się bowiem również – poza wieloma informacjami rzeczowymi – domysły, przypuszczenia, a nawet ryzykowne hipotezy, a więc różne rzeczy, których w encyklopediach raczej się nie spotyka."

"Można tę książkę czytać na wyrywki, można po kolei, można dla przyjemności, można dla pożytku, można zacząć od końca i można od środka – czyli jak kto chce i jak kto lubi czytać."

[opis pochodzi od wydawcy]


Posłuchaj
10:24 To się czyta Dwójka 3 styczeń 2022 11_02_10.mp3 Jarosław Marek Rymkiewicz "Leśmian – encyklopedia". Czyta Andrzej Ferenc, fragm. 1. (To się czyta/Dwójka)

08:53 2022_01_04 11_01_19_PR2_To_sie_czyta.mp3 Jarosław Marek Rymkiewicz "Leśmian – encyklopedia". Czyta Andrzej Ferenc, fragm. 2. (To się czyta/Dwójka)

10:24 2022_01_05 11_02_25_PR2_To_sie_czyta.mp3 Jarosław Marek Rymkiewicz "Leśmian – encyklopedia". Czyta Andrzej Ferenc, fragm. 3. (To się czyta/Dwójka)

10:03 To się czyta Dwójka 6 styczeń 2022 11_02_51.mp3 Jarosław Marek Rymkiewicz "Leśmian – encyklopedia". Czyta Andrzej Ferenc, fragm. 4. (To się czyta/Dwójka)

10:27 To się czyta Dwójka 7 styczeń 2022 11_01_23.mp3 Jarosław Marek Rymkiewicz "Leśmian – encyklopedia". Czyta Andrzej Ferenc, fragm. 5. (To się czyta/Dwójka)

    

Jarosław Marek Rymkiewicz "LEŚMIAN. ENCYKLOPEDIA" Jarosław Marek Rymkiewicz "LEŚMIAN. ENCYKLOPEDIA"

 

Publikacja ta to nie pierwsze w ostatnich miesiącach spotkanie z postacią Bolesława Leśmiana w cyklu "To się czyta". W czerwcu 2021 roku czytaliśmy na antenie fragmenty biografii poety – "Bywalec zieleni" autorstwa Piotra Łopuszańskiego. Leśmian został w niej ukazany jako człowiek o wybitnym umyśle i wielkim talencie poetyckim, a zarazem jako marzyciel nieradzący sobie z problemami codzienności.

W 2022 roku będziemy obchodzić 145. rocznicę urodzin i 85. rocznicę śmierci poety. Bolesław Leśmian jest jednym z najważniejszych polskich twórców i nie ma wątpliwości, że można stawiać go w jednym rzędzie z takimi poetami jak Kochanowski, Mickiewicz, Norwid czy Słowacki.

***

Tytuł audycji: "To się czyta"

Data emisji: 3-7.01.2022

Godzina emisji: 11.00

Czytaj także

Hamaki pełne poezji. "Łąka Leśmiana" w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2017 10:50
– Wydawało nam się to bardzo ciekawym sposobem na przypomnienie twórczości Bolesława Leśmiana w 140. rocznicę urodzin i 80. rocznicę śmierci – mówiła Ewa Budek z Muzeum Historii Żydów Polskich Polin o plenerowej instalacji "Łąka Leśmiana".
rozwiń zwiń