REKLAMA

Hamaki pełne poezji. "Łąka Leśmiana" w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2017 10:50
– Wydawało nam się to bardzo ciekawym sposobem na przypomnienie twórczości Bolesława Leśmiana w 140. rocznicę urodzin i 80. rocznicę śmierci – mówiła Ewa Budek z Muzeum Historii Żydów Polskich Polin o plenerowej instalacji "Łąka Leśmiana".
Audio
  • Hamaki pełne poezji. "Łąka Leśmiana" w Warszawie (Poranek Dwójki)

– To tarasowa, drewniana konstrukcja przecinana hamakami, pod którymi zasadziliśmy kwiaty, wbudowaliśmy głośniki, by można było posłuchać prawdziwych dźwięków łąki – opowiadała Ewa Budek. Instalacja, inspirowana wierszem Bolesława Leśmiana "Łąka" z 1920 roku, to "miejsce, gdzie można odpocząć, posłuchać poezji, muzyki, wziąć udział w warsztatach językowych, artystycznych czy zajęciach z jogi" - czytamy na stronie muzeum Polin. Od 6 sierpnia do końca września "Łąka Leśmiana" czeka na spragnionych poezji i przyrody na skwerze przy Muzeum Historii Żydów Polskich od strony ulicy Lewartowskiego w Warszawie.

O tym, czy Bolesław Leśmian jest dziś poetą zapomnianym i co w jego twórczości szczególnie pociąga muzyków, pytaliśmy także perkusistę Huberta Zemlera, który w poniedziałek 7 sierpnia wystąpi w nowej przestrzeni z koncertem inspirowanym poezją Leśmiana, utworem Steve'a Reicha "Music for pieces of wood" oraz samą łąką.

***

Rozmawiał: Piotr Kędziorek

Goście: Ewa Budek (Muzeum Historii Żydów Polskich Polin), Hubert Zemler (perkusista)

Data emisji: 7.08.2017

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

mc/mg

Czytaj także

Leśmian zmaterializował nicość. "Lepszy niż E.A. Poe"

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2016 10:25
- Kiedy Leśmian ukazuje śmierć na wesoło, w estetyce makabreski, uzyskuje fenomenalny efekt, którego nie ma nawet u Poego - opowiadała dr Żaneta Nalewajk-Turecka, autorka nowo wydanej książki "Leśmian międzynarodowy - relacje kontekstowe".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wciąż coś nowego o zjawisku "Leśmian"

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2016 10:00
W "Dwukropku" spotkaliśmy się z prof. Jackiem Trznadlem, który wydał właśnie "Kalendarium leśmianowskie".
rozwiń zwiń