"Cieniem będąc, cieniem zostałem" - czyta Jarosław Gajewski [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2023 11:15
W tygodniu od 13 do 17 marca w cyklu "To się czyta" prezentowaliśmy książkę Wacława Holewińskiego pt. "Cieniem będąc, cieniem zostałem" w interpretacji Jarosława Gajewskiego.
Jarosław Gajewski prezentuje okładkę książki Cieniem będąc, cieniem zostałem
Jarosław Gajewski prezentuje okładkę książki "Cieniem będąc, cieniem zostałem"Foto: Cezary Piwowarski/PR

W 1909 roku syn byłego powstańca styczniowego, utracjusz z bogatej rodziny uwielbiający hazard wygrywa w Monte Carlo równowartość 774 kilogramów złota. Odtąd wykupuje akcje kolejnych banków, inwestuje w kopalnie, cukrownie, transport i fabryki… Mowa o Karolu Jaroszyńskim - Polaku, który w przededniu I wojny światowej był jednym z najbogatszych ludzi na świecie.

W tej napisanej z niezwykłym rozmachem powieści Wacława Holewińskiego śledzimy koleje życia bohatera w rozmaitych odsłonach, na tle najważniejszych wydarzeń dziejowych i z udziałem osób, których nazwiska na trwałe wyryły się na kartach historii.

Niezwykłe losy Jaroszyńskiego, postaci nietuzinkowej, choć mało znanej, stają się też pretekstem do ukazania losów Rzeczpospolitej w pierwszych dekadach XX wieku. Jak na jego działalność wpłynie rewolucja bolszewicka? Czy uda mu się zachować majątek? I czy ożeni się z córką cara?

Jaroszyński – wizjoner, człowiek wielu talentów, hazardzista, zadeklarowany patriota… Historia jego życia to gotowy scenariusz filmowy.

[opis pochodzi od wydawcy]

Wybrane fragmenty książki "Cieniem będąc, cieniem zostałem" Wacława Holewińskiego czyta w radiowej Dwójce Jarosław Gajewski.

10:32 Dwójka to się czyta 13.03.2023.mp3 Wacław Holewiński "Cieniem będąc, cieniem zostałem", czyta Jarosław Gajewski - fragm. 1 (To się czyta/Dwójka)

10:37 Dwójka to się czyta 14.03.2023.mp3 Wacław Holewiński "Cieniem będąc, cieniem zostałem", czyta Jarosław Gajewski - fragm. 2 (To się czyta/Dwójka)

10:33 Dwójka to się czyta 15.03.2023.mp3 Wacław Holewiński "Cieniem będąc, cieniem zostałem", czyta Jarosław Gajewski - fragm. 3 (To się czyta/Dwójka)

10:25 Dwójka to się czyta 16.03.2023.mp3 Wacław Holewiński "Cieniem będąc, cieniem zostałem", czyta Jarosław Gajewski - fragm. 4 (To się czyta/Dwójka)

10:16 Dwójka to się czyta 17.03.2023.mp3 Wacław Holewiński "Cieniem będąc, cieniem zostałem", czyta Jarosław Gajewski - fragm. 5 (To się czyta/Dwójka)     

***

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Daty emisji: 13-17.03.2023

Godzina emisji: 11.00

pg

Czytaj także

Dziennikarz Dwójki Wacław Holewiński odznaczony brązowym medalem Gloria Artis

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2022 11:00
- Kiedy prezydent Polski dekorował mnie Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, było to dla mnie podsumowanie mojej działalności opozycyjnej, zamknięcie pewnego etapu w moim życiu. Mam nadzieję, że Gloria Artis nie jest zamknięciem mojej działalności pisarskiej - mówił Wacław Holewiński tuż po uroczystości wręczenia odznaczeń.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Literacko-rodzinne drogi Wacława Holewińskiego

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2022 14:07
– Gdy miałem 14 lat, wiedziałem, że napiszę książkę poświęconą swojemu stryjecznemu dziadkowi – mówi w audycji "Trójka literacka" Wacław Holewiński, dziennikarz Programu 2 Polskiego Radia, odznaczony właśnie brązowym medalem Gloria Artis.
rozwiń zwiń