"Drugie imię. Septologia I-II". Jon Fosse o sprawach najważniejszych [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2023 11:10
Od poniedziałku 4 grudnia na antenie Programu 2 prezentowaliśmy fragmenty prozatorskiego opus magnum Jona Fossego, jednego z najważniejszych pisarzy współczesnych. Mowa tu o "Drugim imieniu. Septologii I-II", tegorocznego laureata Literackiej Nagrody Nobla, która ukazała się przed kilkoma tygodniami nakładem Wydawnictwa ArtRage, w przekładzie Iwony Zimnickiej. Książkę czytał Szymon Kuśmider.
Szymon Kuśmider prezentuje książkę Drugie imię. Septologia I-II  Jona Fossego
Szymon Kuśmider prezentuje książkę "Drugie imię. Septologia I-II" Jona FossegoFoto: Krzysztof Świeżak / Polskie Radio

Malarz i wdowiec Asle mieszka samotnie w domu w Dylgja. Jedynymi osobami, z którymi wciąż się widuje, są jego sąsiad, rybak Åsleik i Beyer, właściciel galerii w Bjørgvin, kilka godzin jazdy na południe. W Bjørgvin mieszka także drugi Asle, jego sobowtór, a może cień albo druga wersja tego samego życia? Pierwszy z nich stał się religijny, rzucił picie i odniósł sukces, drugiemu przypadł trudniejszy los. Wszystko powoli zmierza do spotkania obu malarzy.

W tej porywającej rytmem, hipnotycznej prozie Fosse stawia fundamentalne pytania: co czyni nas tym, kim jesteśmy? Dlaczego prowadzimy takie, a nie inne życie? Z pomocą retrospekcji norweski mistrz portretuje życie obu malarzy, tworząc przejmujący obraz kondycji ludzkiej.

Septologia opowiada o sprawach najważniejszych: o naturze sztuki, Bogu, przemijaniu, nałogach, miłości i śmierci.

[opis wydawcy]


Posłuchaj
10:39 Dwójka to się czyta 4.12.2023.mp3 Jon Fosse "Drugie imię. Septologia I-II", czyta Szymon Kuśmider - fragm. 1 (To się czyta/Dwójka)

10:53 2023_12_05 11_01_09_Dwojka_To_sie_czyta.mp3 Jon Fosse "Drugie imię. Septologia I-II", czyta Szymon Kuśmider - fragm. 2 (To się czyta/Dwójka)

10:43 Dwójka to się czyta 6.12.2023.mp3 Jon Fosse "Drugie imię. Septologia I-II", czyta Szymon Kuśmider - fragm. 3 (To się czyta/Dwójka)

10:25 2023_12_07 11_03_41_Dwojka_To_sie_czyta.mp3 Jon Fosse "Drugie imię. Septologia I-II", czyta Szymon Kuśmider - fragm. 4 (To się czyta/Dwójka)

10:16 to się czyta 8.12.2023.mp3 Jon Fosse "Drugie imię. Septologia I-II", czyta Szymon Kuśmider - fragm. 5 (To się czyta/Dwójka)     

Fragmenty tej niezwykłej książki czytał na naszej antenie Szymon Kuśmider.

***

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 4-8.12.2023

Godz. emisji: 11.00

mo/pg

reklama

Czytaj także

Literacka Nagroda Nobla - Jon Fosse laureatem. "W Skandynawii jest gwiazdą"

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2023 18:00
Jon Fosse, norweski pisarz i dramaturg został laureatem Literackiej Nagrody Nobla. - Jon Fosse bardzo silnie inspiruje się malarzami z przełomu XIX i XX wieku. To są malarze, którzy pokazują świat pustki czy świat potęgi natury. I ta atmosfera przenosi się do jego dramatów - mówił w Dwójce szef działu zagranicznego miesięcznika "Dialog" Piotr Olkusz. - W Skandynawii jest absolutną gwiazdą i punktem odniesienia - dodał.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Literacki Nobel dla Jona Fossego. "Takich pisarzy na świecie jest tylko kilku"

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2023 22:00
- Wiedzieliśmy, że Jon Fosse właściwie już odniósł międzynarodowy sukces i uważany jest za pisarza największego formatu. Takich pewnie na świecie żyjących jest kilkunastu, kilku nawet może - mówił w Dwójce Krzysztof Cieślik, tłumacz literatury, krytyk literacki i współwłaściciel niewielkiego wydawnictwa, które wydało "Septologię", najnowsze dzieło noblisty.
rozwiń zwiń