Polskie Radio
Section05
Nagroda Nobla 2023

Literacki Nobel dla Jona Fossego. "Takich pisarzy na świecie jest tylko kilku"

- Wiedzieliśmy, że Jon Fosse właściwie już odniósł międzynarodowy sukces i uważany jest za pisarza największego formatu. Takich pewnie na świecie żyjących jest kilkunastu, kilku nawet może - mówił w Dwójce Krzysztof Cieślik, tłumacz literatury, krytyk literacki i współwłaściciel niewielkiego wydawnictwa, które wydało "Septologię", najnowsze dzieło noblisty.
Zobacz więcej na temat:  Jon Fosse Jon Fosse z Literacką Nagrodą Nobla Jon Fosse laureatem Literackiej Nagrody Nobla Nagroda Nobla 2023 nagroda Nobla literatura Dwójka

Noblowska noc w "Trójce pod księżycem" – Jon Fosse

Trwa tydzień ogłaszania nazwisk laureatów Nagrody Nobla w dziedzinach: medycyny lub fizjologii, fizyki, chemii oraz literatury i pokoju. "Trójka pod księżycem" tradycyjnie omówiła budzący największe zainteresowanie wybór Szwedzkiej Akademii, czyli literackiego laureata. W tym roku został nim Norweg Jon Fosse.
Zobacz więcej na temat:  Barbara Marcinik literatura Trójka KULTURA nagroda Nobla Nagroda Nobla 2023 Nobel Nobel 2023

Literacka Nagroda Nobla - Jon Fosse laureatem. "W Skandynawii jest gwiazdą"

Jon Fosse, norweski pisarz i dramaturg został laureatem Literackiej Nagrody Nobla. - Jon Fosse bardzo silnie inspiruje się malarzami z przełomu XIX i XX wieku. To są malarze, którzy pokazują świat pustki czy świat potęgi natury. I ta atmosfera przenosi się do jego dramatów - mówił w Dwójce szef działu zagranicznego miesięcznika "Dialog" Piotr Olkusz. - W Skandynawii jest absolutną gwiazdą i punktem odniesienia - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka literatura nagroda Nobla Nagroda Nobla 2023 Jon Fosse Jon Fosse z Literacką Nagrodą Nobla Jon Fosse laureatem Literackiej Nagrody Nobla Literacka Nagroda Nobla Literacka Nagroda Nobla 2023 Monika Zając

Literacka Nagroda Nobla dla Jona Fossego. "To zaskoczenie"

Literacka Nagroda Nobla przyznawana jest od 122 lat. Cztery razy wyróżniono nią dwie osoby jednocześnie, a siedem razy nie udało się wyłonić laureata. W tym roku przyznano ją norweskiemu pisarzowi Jonowi Fossemu. – To jest zaskoczenie. (...) To pisarz młodego pokolenia jak na Nobla – przyznaje bloger literacki Adam Szaja.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Michał Żołądkowski nagroda Nobla Nagroda Nobla 2023 Nobel Nobel 2023 literatura Literacka Nagroda Nobla Literacka Nagroda Nobla 2023 Jon Fosse Jon Fosse z Literacką Nagrodą Nobla Jon Fosse laureatem Literackiej Nagrody Nobla Alfred Nobel

Nobel 2023. Laureaci Nagrody Nobla - w jaki sposób dowiadują się o wyróżnieniu?

Kto otrzyma Literackiego Nobla, a kto dostanie Pokojową Nagrodę Nobla? Nazwisko zdobywcy Nagrody Nobla do ostatniej chwili jest trzymane w tajemnicy. W ten sposób informacja o wyróżnieniu stanowi zaskoczenie, także dla laureata. Okoliczności, w jakich dowiadują się o uhonorowaniu, mogą być natomiast różne; z historii znamy już przypadki, gdy zdobywca nagrody otrzymywał informację w podróży albo... w środku nocy.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan Kuba Witkowski nagroda Nobla Nagroda Nobla 2023 Nobel Alfred Nobel