W czekoladowym mieście Clintona i Warszawie Bowiego

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2017 13:52
- W utworze "Chocolate City" George Clinton z grupy Parliament nawiązał do miast amerykańskich, w których większość obywateli stanowili Afroamerykanie - opowiadał Rafał Księżyk, który w Dwójce prezentował utwory inspirowane różnymi miejscowościami.
Audio
  • W czekoladowym mieście Clintona i mieście młodości Sun Ra (Nokturn/Dwójka)
George Clinton
George ClintonFoto: PAP/Shemetov Maxim

- Clinton w "Chocolate City" snuje bardzo przejmujące fanatzje o tym, jak wyglądałaby czarnoskóra obsada Białego Domu, w którym prezydentem miałby być Muhammad Ali, a mnistrem kultury Stevie Wonder - kontynuuował swą zapowiedź piosenki zespołu Parliament prowadzący audycję "Nokturn".

Rafał Księżyk w audycji zabrał także słuchaczy do magicznej czeskiej Pragi z piosenki grupy The Plastic People of the Universe oraz do Birmingham w stanie Alabama, o którym opowiedział swoim utworem legendarny improwizator Sun Ra. W programie nie zabrakło muzycznych wizytówek miast afrykańskich oraz polskich, ale też utworów na temat miast wymyślonych.

***

Tytuł audycji: Nokturn

Prowadzi: Rafał Księżyk

Data emisji: 21.11.2017

Godzina emisji: 23.05

bch/mko


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Podróże muzycznych wizjonerów

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2017 15:05
W audycji "Nokturn" wybraliśmy się z Ornettem Colemanem do Maroka, Tomaszem Stańko do Taj Mahal, Harrym Partchem do pociągu, Lulą Cortesem i Ze Ramalo do Kamienia Inga w Brazylii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tropikalia, brazylijska rewolucja w muzyce

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2017 12:11
W "Nokturnie" słuchaliśmy nagrań twórców, którzy w latach 60. wstrząsnęli sceną muzyczną w Brazylii proponując psychodeliczną i zaangażowaną politycznie fuzję rocka, bossa novy i fado.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fala, która ukształtowała LCD Soundsystem

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2017 13:02
W audycji Rafał Księżyk sięgnął po nagrania klasyków nowej fali, którzy stali się inspiracją dla grupy dowodzonej przez Jamesa Murphy'ego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tony Allen. Muzyczny życiorys legendy afrobeatu

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2017 15:00
W "Nokturnie" celebrowaliśmy wydarzenie bez precedensu: afrykański perkusista wydał album w legendarnej amerykańskiej wytwórni jazzowej Blue Note.
rozwiń zwiń