O wydarzeniach smutnych i radosnych

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2011 15:09
W Nowym Jorku zmarł wczoraj (w poniedziałek 14.02.2011) na atak serca w wieku 91 lat George Shearing, legendarny pianista jazzowy i kompozytor, autor m.in. jednego z najpopularniejszych standardów "Lullaby of Birdland".

Nie tylko sir George'a będziemy wspominać w dzisiejszej audycji. 9 lutego w Bydgoszczy zmarł wybitny trębacz jazzowy Andrzej Przybielski. Związany był głównie ze sceną free i awangardy, współtworzył zespoły "Sesja 72" i "Free Cooperation", przed laty był między innymi członkiem "Formacji Muzyki Współczesnej" Andrzeja Kurylewicza oraz grupy "Niemen".
Pogrzeb Andrzeja Przybielskiego odbędzie się dziś, 15 lutego o godz. 13:45 w Bydgoszczy-Fordonie, na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Wiślnej.

Przypomnimy również dokonania Czesława Niemena z okazji przypadającej jutro rocznicy urodzin artysty. Na płycie „Czy mnie jeszcze pamiętasz” w utworze „Pod Papugami” piękną solówkę gra na trąbce Ryszard Podgórski, muzyk jazzowy, który na początku lat 60. grał w gdańskiej grupie dixielandowej "Flamingo", po okresie współpracy z Czesławem Niemenem, wyjechał do Skandynawii, gdzie mieszka do dziś.

Na koniec kilka słów o jazzowych nagrodach Grammy - jedną z nich otrzymała Dee Dee Bridgewater za najlepszy album jazzu wokalnego: "Eleanora Fagan (1915-1959): To Billie With Love From Dee Dee".

Światowa premiera tego albumu miała miejsce na zeszłorocznej Bielskiej Zadymce Jazzowej, a jutro w Bielsku-Białej startuje kolejna, 13.  już edycja Zadymki, wśród gwiazd między innymi Avishai Cohen, który zaprezentuje światową premierę dopiero szykowanego do wydania albumu "Seven Seas", oraz amerykański saksofonista Joshua Redman.

Zaprasza Paweł Brodowski

 

15 lutego (wtorek), godz. 22:05

Czytaj także

Zmarł Andrzej Przybielski - legenda bydgoskiego jazzu

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2011 15:17
Miał 67 lat. Przez 40 lat grał na trąbce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przybielski in memoriam

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2011 11:20
Razem z Tomaszem Tłuczkiewiczem pożegnamy legendę polskiego jazzu awangardowego, zmarłego wczoraj trębacza Andrzeja Przybielskiego.
rozwiń zwiń