Prawdziwi hipsterzy

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2012 14:00
Podobno hipsterzy istnieją, tylko nie do końca wiadomo, jak ich rozpoznać. My jednak nie będziemy się zastanawiać nad problemami współczesnych hipsterów - sięgniemy do pokolenia Jacka Kerouaca.
Jack Kerouac
Jack KerouacFoto: wikipedia/Tom Palumbo, lic. CC

Zajmiemy się tymi prawdziwymi, oryginalnymi hipsterami z lat 40. i 50. – młodymi, białymi intelektualistami i nieprzystosowaną młodzieżą kontestującą mieszczańską Amerykę na długo przed kontrkulturą lat 60. Był to bunt prywatny, wycofany i poniekąd destrukcyjny, co najlepiej opisał w słynnym eseju "Biały Murzyn" Norman Mailer. Ale nas interesuje najbardziej fakt, że największą fascynacją hipsterów był jazz. W "Czasie na jazz" muzyka, jakiej słuchali hipsterzy i muzyka o hipsterach (a poświęcono im w historii jazzu co najmniej kilka utworów). A nie od rzeczy będzie też poświęcić kilka chwil splecionej z hipsterami fali Beat Generation.

Zabrzmią min. Charlie Parker, Dexter Gordon, Jack Kerouac, Harry "The Hipster" Gibson, a utwór Mario Biondiego "This Is What You Are (Dim's Hipster Jazz Version)" da nam wskazówkę, po czym poznać prawdziwego hipstera.

Zaprasza Tomasz Gregorczyk (dziś)

14 marca (środa), godz. 22:00

Czytaj także

Wolność jest "W drodze"

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2011 08:30
Do życia beatnikom niezbędna była prosta droga, szybki samochód i maszyna do pisania. Ich książki zmieniły Stany na zawsze, dały ludziom wolność.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kręcą amerykański mit. Książkę największego z buntowników

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2012 14:30
Wielu ma wątpliwości, czy "W drodze" Jacka Kerouaca to dobry materiał filmowy. W ekranizacji jednej z najważniejszych i najostrzejszych amerykańskich powieści występują Sam Riley, Garrett Hedlund i Kristen Stewart.
rozwiń zwiń