X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

James "Blood" Ulmer: instrumenty to nie muzyka

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2016 18:13
– Gram na tyle długo, żeby z całą pewnością powiedzieć, że instrumenty g... się mają do muzyki – mówił znakomity jazzowy gitarzysta o swoim postrzeganiu twórczości muzycznej.
Audio
  • James "Blood" Ulmer: instrumenty to nie muzyka (Jam session w Dwójce)
James Blood Ulmer podczas występu na Festiwalu Rawa Blues w 2010 r.
James Blood Ulmer podczas występu na Festiwalu Rawa Blues w 2010 r.Foto: Matylda Sęk/wikimedia/CC BY-SA 3.0

James "Blood" Ulmer opowiadał w Dwójce m.in. o muzyce harmolodycznej, idei stworzonej przez swojego przyjaciela i mistrza Ornette'a Colemana. Harmolodyczność to odrzucenie instrumentu jako czynnika, na którym tworzy się muzykę. Dzięki temu możesz skupić się na samej muzyce – tłumaczył. Instrumenty to nie muzyka. Muzyka była przed instrumentami. Musisz mieć muzykę w głębi siebie. Musisz umieć to wyciągnąć i pokazać ludziom. Niektórzy nie używają instrumentów, a jednak tworzą muzykę – powiedział.

Harmolodyczność to zdaniem artysty także wyzwolenie muzyki z pewnych ograniczeń. – Jazz to były wcześniej skale, zmiany harmoniczne, rytm i instrumenty. Nie mogłeś grać na rogu inaczej niż tak, jak to zostało wcześniej ustalone. Nie mogłeś wyjść poza szkolne zasady gry. To było niewolnictwo – ocenił James "Blood" Ulmer. – Nigdy wcześniej nie powiedziałem tego żadnemu dziennikarzowi: muzyka harmolodyczna została stworzona po to, by uwolnić czarną muzykę od zniewolenia – powiedział.

***

Rozmawiał: Andrzej Zieliński

Gość: James "Blood" Ulmer (gitarzysta jazzowy)

Data emisji: 26.08.2016

Godzina emisji: 23.10

Materiał wyemitowano w audycji "Jam session w Dwójce".

mc/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dee Dee Bridgewater. Jazz jako lustro życia

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2016 16:34
- Najważniejszą składową jazzu jest improwizacja, a życie to przecież ciągła improwizacja! - mówiła w Dwójce wokalistka, która wystąpiła w finale tegorocznej Bielskiej Zadymki Jazzowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Archie Shepp. Jazzman, który nie gra jazzu

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2016 18:00
– Nie używam sformułowania "jazz". To, co gram, i to, co grali moi przodkowie, określam mianem muzyki afroamerykańskiej – mówił w Dwójce gość festiwalu Jazz nad Odrą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Branford Marsalis. Jazzman, czyli sportowiec

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2016 18:14
– Powtarzanie, powtarzanie, powtarzanie - to jest to, co łączy sport i muzykę, szczególnie jazzową – mówił saksofonista, który 1 lipca wystąpił w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu.
rozwiń zwiń