Francisco Goya. Bicz na społeczną obłudę

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2016 14:00
- Gdy ogłuchł, zaczął widzieć więcej - mówiła w Dwójce dr Bożena Fabiani o legendarnym hiszpańskim artyście doby romantyzmu.
Audio
  • Goya. Bicz na społeczną obłudę (W stronę sztuki/Dwójka)
Fragment słynnej ryciny Goi pt. Gdy rozum śpi, budzą się upiory
Fragment słynnej ryciny Goi pt. "Gdy rozum śpi, budzą się upiory"Foto: Wikipedia/domena publiczna

Zapaść na zdrowiu w 1792 roku sprawiła, że Francisco Goya w swej twórczości zwrócił się ku patologiom i mrocznej stronie duszy człowieka. 

zobacz więcej
goya portret 1200 wiki.jpg
Goya. Jak plebejusz wspiął się na szczyt

Zainteresowanie to znalazło swój wyraz w cyklu 80 rycin zatytułowanych "Kaprysy". - Dostaje się w nich wszystkim stanom i grupom społecznym - mówiła dr Fabiani. Goya pokazuje świat zabobonów, piętnuje inkwizycję. Pokazuje matkę, która wyprowadza na ulice własną córkę, żeby zarobić. Obnaża ludzką próżność, okrucieństwo i obłudę religiną. 

W tym tonie utrzymany jest też szokujący portret rodziny króla Karola IV. - Żaden nadworny artysta nie ośmielił się przed nim czegoś takiego wykonać... - opowiadała historyczka sztuki.

***

Tytuł audycji: W stronę sztuki 

Przygotowała: Ewa Prządka

Gość: Bożena Fabiani

Data emisji: 21.02.2016

Godzina emisji: 10.15

bch/mc

Czytaj także

El Greco: Michał Anioł? Porządny człowiek, ale malować nie umiał...

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2014 15:30
Czasami tupet i niewyparzony język, ale o wiele częściej nowatorstwo i oryginalność stawały mu na drodze do kariery. W tym roku świętujemy 400. rocznicę śmierci El Greca. Zapraszamy do wysłuchania ostatniej gawędy dr Bożeny Fabiani o tym wybitnym malarzu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piękna Maja, za którą Goya stanął przed trybunałem

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2015 15:00
Gdyby inkwizycja ukarała wybitnego malarza za "demoralizujący" wizerunek "Mai nagiej", dziś wiedzielibyśmy, kim była hiszpańska piękność. 16 marca 1815 roku trybunał okazał się jednak łaskawy...
rozwiń zwiń