Antonello da Messina. Pechowy geniusz z Sycylii

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2016 21:00
O jego życiu nie wiemy prawie nic. Artysta zmarł w wieku zaledwie 49 lat, w okresie największego rozpędu twórczego. Ale fatum prześladowało go nawet po śmierci.
Audio
  • Bożena Fabiani o Antonellu da Messinie, wybitnym malarzu włoskiego renesansu (W stronę sztuki/Dwójka)
Prawdopodobny autoportret Antonella da Messiny. Obecnie obraz znajduje się w zbiorach National Gallery w Londynie
Prawdopodobny autoportret Antonella da Messiny. Obecnie obraz znajduje się w zbiorach National Gallery w LondynieFoto: wikimedia/domena publiczna

– Mamy niezwykłe szczęście, że ocalał jego autoportret – mówiła w Dwójce Bożena Fabiani. – Jest na nim młody mężczyzna w charakterystycznej czerwonej czapeczce malarzy, ostrzyżony na garnuszek, z ciemną grzywką i ciemnymi brwiami nad uważnie patrzącymi niebieskimi oczami. Bardzo sympatyczna powierzchowność, choć rysy twarzy zdecydowanie pospolite – opisywała.

Kim był ten syn murarza, który stał się największym malarzem Sycylii? Za życia wiodło mu się całkiem dobrze - aż do przedwczesnej śmierci w 1479 r. Kilka wieków później powódź doszczętnie zniszczyła niewielki cmentarz, na którym go pochowano. Wskutek trzęsień ziemi straciliśmy wiele jego malowideł. Inne z kolei znikały nagle w tajemniczych okolicznościach, by odnaleźć się potem - już tylko we fragmentach - w innych częściach Europy…

***

Tytuł audycji: W stronę sztuki 

Przygotowała: Ewa Prządka

Gość: Bożena Fabiani

Data emisji: 3.042016

Godzina emisji: 10.15

mc/mm

Czytaj także

Parmigianino. Złamana kariera mistrza uśmiechu

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2015 16:00
- Przeważają w jego dorobku obrazy pogodne z uroczymi modelkami, ślicznie uśmiechniętymi, ale to malarstwo wyszło spod pędzla człowieka, do którego los w ogóle się nie uśmiechał - opowiadała o mistrzu włoskiego manieryzmu dr Bożena Fabiani.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Domenico Zampieri. Ulubieniec duchowej elity

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2016 12:00
- Całe dorosłe życie tego malarza możemy nazwać opowieścią z kardynałami w tle, bo to właśnie rzymscy kardynałowie odegrali zasadniczą rolę w jego drodze twórczej - opowiadała w Dwójce dr Bożena Fabiani.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Francisco Goya - ostatni akt dramatu

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2016 13:02
Zapraszamy do wysłuchania czwartej gawędy dr Bożeny Fabiani o Franciscu Goi, legendarnym hiszpańskim artyście doby romantyzmu.
rozwiń zwiń