Caspar David Friedrich. "Las na jego obrazach pachnie"

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2017 14:49
- Istota jego malarstwa nie sprowadza się do pięknego widoku. Bohaterem jego obrazów jest przede wszystkim nastrój i przenikliwa przestrzeń - o jednym z najwybitniejszych przedstawicieli malarstwa romantycznego mówiła w Dwójce dr Bożena Fabiani.
Audio
  • Caspar David Friedrich. "Las na jego obrazach pachnie" (W stronę sztuki/Dwójka)
Fragment obrazu Mężczyzna i kobieta kontemplujący księżyc Caspara Davida Friedricha
Fragment obrazu "Mężczyzna i kobieta kontemplujący księżyc" Caspara Davida FriedrichaFoto: Wikipedia/domena publiczna

Caspar David Friedrich malował widoki zimowej lub jesiennej przyrody o cechach religijnych i symbolicznych. Tematami obrazów artysty są realistycznie ukazane ruiny kościołów, postacie pogrążone w kontemplacji, uschłe drzewa, cmentarze, blaski wieczoru lub świtu. - Potrafił na niewielkim płótnie zawrzeć ogromną przestrzeń - mówiła w audycji "W stronę sztuki" dr Fabiani. - Jeśli wprowadzał człowieka, to zazwyczaj ustawiał go tyłem, albo bardzo daleko, tak, że jest wielkości szpilki lub owada. Pokazywał w ten sposób naszą zależność od wielkich sił przyrody.

Dr Fabiani opowiadała o życiu prywatnym Friedricha, jego związkach z Goethem, wycieczkach na Rugię oraz młodszej od malarza o 25 lat żonie Karolinie, która pomogła wyjść mu z depresji. W audycji przybliżyliśmy najważniejsze obrazy niemieckiego twórcy, ale też zarzuty, który pod ich adresem kierowali miłośnicy klasycyzmu. 

***

Tytuł audycji: W stronę sztuki

Prowadzi: dr Bożena Fabiani

Data emisji: 23.07.2017

Godzina emisji: 10.15

bch/kul

Czytaj także

Przełomowe rzeźby Donatella

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2017 13:00
O słynnym artyście doby renesansu, który przyczynił się do uwolnienia rzeźby od wpływu gotyku, opowiadała w audycji "W stronę sztuki" dr Bożena Fabiani.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tajemnica zmartwychwstania na płótnach mistrzów

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2017 11:00
W świątecznej audycji z dr Bożeną Fabiani rozmawialiśmy o najważniejszym wielkanocnym motywie w twórczości najsłynniejszych malarzy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nicolas Poussin - malarz, który ukoi tęsknotę za Rzymem

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2017 15:00
- Został malarzem Rzymu w stopniu dużo większym niż którykolwiek z przybyszów, a nawet malarzy miejscowych. To miasto rzuciło nań urok - o XVII-wiecznym francuskim artyście opowiadała w Dwójce dr Bożena Fabiani.
rozwiń zwiń