X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Caspar David Friedrich. "Las na jego obrazach pachnie"

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2017 14:49
- Istota jego malarstwa nie sprowadza się do pięknego widoku. Bohaterem jego obrazów jest przede wszystkim nastrój i przenikliwa przestrzeń - o jednym z najwybitniejszych przedstawicieli malarstwa romantycznego mówiła w Dwójce dr Bożena Fabiani.
Audio
  • Caspar David Friedrich. "Las na jego obrazach pachnie" (W stronę sztuki/Dwójka)
Fragment obrazu Mężczyzna i kobieta kontemplujący księżyc Caspara Davida Friedricha
Fragment obrazu "Mężczyzna i kobieta kontemplujący księżyc" Caspara Davida FriedrichaFoto: Wikipedia/domena publiczna

Caspar David Friedrich malował widoki zimowej lub jesiennej przyrody o cechach religijnych i symbolicznych. Tematami obrazów artysty są realistycznie ukazane ruiny kościołów, postacie pogrążone w kontemplacji, uschłe drzewa, cmentarze, blaski wieczoru lub świtu. - Potrafił na niewielkim płótnie zawrzeć ogromną przestrzeń - mówiła w audycji "W stronę sztuki" dr Fabiani. - Jeśli wprowadzał człowieka, to zazwyczaj ustawiał go tyłem, albo bardzo daleko, tak, że jest wielkości szpilki lub owada. Pokazywał w ten sposób naszą zależność od wielkich sił przyrody.

Dr Fabiani opowiadała o życiu prywatnym Friedricha, jego związkach z Goethem, wycieczkach na Rugię oraz młodszej od malarza o 25 lat żonie Karolinie, która pomogła wyjść mu z depresji. W audycji przybliżyliśmy najważniejsze obrazy niemieckiego twórcy, ale też zarzuty, który pod ich adresem kierowali miłośnicy klasycyzmu. 

***

Tytuł audycji: W stronę sztuki

Prowadzi: dr Bożena Fabiani

Data emisji: 23.07.2017

Godzina emisji: 10.15

bch/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przełomowe rzeźby Donatella

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2017 13:00
O słynnym artyście doby renesansu, który przyczynił się do uwolnienia rzeźby od wpływu gotyku, opowiadała w audycji "W stronę sztuki" dr Bożena Fabiani.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajemnica zmartwychwstania na płótnach mistrzów

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2017 11:00
W świątecznej audycji z dr Bożeną Fabiani rozmawialiśmy o najważniejszym wielkanocnym motywie w twórczości najsłynniejszych malarzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nicolas Poussin - malarz, który ukoi tęsknotę za Rzymem

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2017 15:00
- Został malarzem Rzymu w stopniu dużo większym niż którykolwiek z przybyszów, a nawet malarzy miejscowych. To miasto rzuciło nań urok - o XVII-wiecznym francuskim artyście opowiadała w Dwójce dr Bożena Fabiani.
rozwiń zwiń